Genel

Apple Yeniden Bir Numara!

Forbes’un son sayısında yayınladığı rapora göre, Apple yeniden dünya üzerindeki en büyük şirket unvanına sahip oldu. Samsung, bir kez daha Cupertino’ya boyun eğmek zorunda kaldı.

Apple Yeniden Bir Numara!

Dünya üzerindeki şirketlerin büyüklük kıstaslarının belirlenme konusunda önemli bir işlevi olan iş dergisi Forbes, yıllık çalışma rakamlarına bakıldığında Apple’ın hala zirvedeki yerini koruduğunu açıkladı.

Apple’ın, geçen yılın son çeyreği ve bu yılın ilk çeyreğinde yaşadığı birkaç olay ile dünya üzerindeki bir numaralı şirket olma özelliğini kaybettiği düşünülüyordu.

Çin merkezli olarak iTunes Film, iBook gibi servislerini devre dışı bırakan, kullanıcı beklentilerin altında kalan yeni cihaz iPhone SE’nin söz konusu gerilemede baş rolü oynadığı düşünülüyordu.

Ek olarak Google’ın sürücüsüz otomobil sistemleri, insansız hava araçları; Samsung’un ise yeni amiral gemileri Galaxy S7, Galaxy S7 Edgeçalışmalarının Apple’ı geride bırakacağı ifade ediliyordu.

16-05/12/apple_tim_cook.jpg

Apple Hala Bir Numara

Fakat ekonomi dergisi Forbes’un son sayısında yayınladığı veriler ışığındaCupertino merkezli şirket, dünya üzerindeki hala 1 numaralı şirket konumunda.

Şirketlerin marka değerlerine bakılarak meydana getirilen istatistiklerdeApple, 154 milyar 100 milyon dolar rakamıyla ilk sırada yer alıyor.

Forbes’un marka değerleri kapsamındaki kıstasının ise şirketlerin sahip olduğu kazanç, fiyat-kazanç oranı, kar marjı, faaliyet gösterdiği sanayi dalları gibi mali kriterlerden oluştuğu Cnet’te yer alan haberde ifade edildi.

Apple’ın 2007-2013 döneminde zirvede olduğu yıllardaki performansını aynı ölçüde sürdürdüğünü söyleyemeyiz.

Fakat Android’in söz konusu yükselişinin, şirketin marka değerine önemli ölçüde bir zarar vermediğini ifade edebiliriz. Ne de olsa yerleşen algılar, fizyolojik koşullar ile kolay kolay değiştirilemiyor.

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim