Genel Teknoloji Haberleri

Cihazlar Arası Kablosuz Şarj Geliyor!

Cihazlar arası kablosuz şarj, Sony’nin patentiyle gerçek olabilir

Sony, kullanıcıların akıllı telefonları arasında kablosuz şarj aktarımı gerçekleştirebilmesi için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Peki Sony’nin bu sistemi nasıl çalışıyor ve kullanıcılara neler vadediyor?

Patenti Kasım Ayında Alındı

Sony’nin bataryalar arasında şarj aktarımı gerçekleştirilmesi için yürüttüğü çalışmalar için geçtiğimiz yılı kasım ayında bir patent aldığı keşfedildi. Ancak mart ayının başlarında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinin yayınlamasıyla birlikte herkes tarafından fark edildi.

Kablosuz şarj nasıl olacak?

cihazlar arası kablosuz şarj ne zaman geliyor? 

Söz konusu patent başvurusuna göre, Yakın Alan İletişimi (NFC) için ikinci bir kablosuz anten yerleştiriliyor. Bu ikinci anten veri yerine güç transferi gerçekleştiriyor.

Bu sayede telefonunuz NFC güç aktarımı bulunan herhangi bir cihazdan şarj olabiliyor. Temassız bir şekilde gerçekleşen işlem için gerekli olan tek şey, şarj için kullanılan cihazın şehir şebekesine bağlı durumda olması. Yani gücü alacağınız cihazının kabloyla prize takılı durumda olması gerekiyor.

Cihazlar arası şarj teknolojisi ne zaman gelecek?

Sony’nin bu teknolojiyi kullanıcılara sunup sunmayacağı bilinmiyor. Ancak görünen o ki yakın zamanda bu yeni teknoloji hayatımıza girecek.

 

Kaynak: Milliyet

Whatsapp İletişim