Eğitimler Genel Kariyer

Daha etkili bir konuşmacı olmak için 5 ipucu

Eğer zayıf bir hatipseniz bir sonraki konuşmanızı endişelerle bekliyorsunuzdur. Bir konuşmacı olarak planlamanız gereken onlarca şey vardır. Gündemi takip etmeniz gerekmektedir.  Sürekli pratik yapmalısınız. Sinirlerinize hakim olmayı öğrenmeli ve hafızanızı güçlü, taze tutmalısınız.

Stanford Üniversitesi profesörlerinden Matt Abrahams konuşma yapılmadan önceki akşamda neler yenilmesi gerektiğinden tutun da sorulan sorulara verilecek cevaplara kadar daha iyi ve etkileyici bir hatip, sözcü olmak için bazı ipuçlarını paylaşıyor.

Nasıl hizmet ederim?

İyi bir konuşmacı olmak kendi kaygılarını gidermekle veya sanki kendisi için konuşuyormuş gibi düşünmek demek değildir. İyi bir konuşmacı karşısındaki kitlenin ihtiyaçlarına göre pozisyon alan ve kendine “benim izleyicim/dinleyicim ne duymak istiyor?” sorusunu soran insanlardan çıkar.

Onları duygulardan yakalamalısınız

Söyledikleriniz ne kadar bilimsel olursa olsun araya az duygu koymanız ve kitlenizi oradan vurmanız gerekmektedir. Sunumunuz ne kadar verilerden ve gerçeklerden oluşuyor olsa da duygulara hitap eden mesajlar daha çok akılda kalıyor. En teknolojik konuşmalar bile duygusal mesajlar içerebilir, özellikle teknolojinin ve bilimin insan hayatı üzerinde yarattığı kolaylıklardan girilirse.

Motivational-speakers08-940x470Doğru pratik yapın

Abraham, birçok konuşmacının düzenli bir şekilde pratik yapmadığını dile getiriyor. Geneli sadece slaytları çevirip mental olarak kendilerini rahatlatırken bazıları da kendilerini gerçekten geliştiren, ilerleten çalışmalardan uzak üstünkörü çalışır. Nasıl düzgün bir sunum yaparım diye düşünmekten çok ayağa kalkıp pratik yapmalı, hafızanızı tazelemelisiniz. Evinizde, odanızda kalkın ve konuşun. Daha iyi bir pratik yapamazsınız.

Başarı için doğru beslenin

Büyük bir konuşma yapmadan önce yemek sizlere çok önemli bir bölüm olarak gelmeyebilir veya bir detay gibi görünebilir ama Abraham, doğru beslenmenin konuşmacının performansını önemli ölçüde etkilediğini belirtiyor. Kalitesiz şeker ve tatlılardan uzak durun. Bu tür şeyler genelde enerjinizi hızlı bir şekilde arttırıp sonradan bedeninizi aniden yorar. Kafein tüketiminizi iyi ayarlamanız gerekmektedir. Kafein doğru tüketildiğinde yaratıcılığınızı ve üreticiliğinizi arttırırken aşırıya kaçtığında ise ağız kuruluğuna, hafızanın uçup gitmesine sebep olur.

Sesinizi ayarlayın

Konuşma hakkında ne düşünüyorsunuz? En şikâyet edilesi şey konuşma sırasında ses tonu yükseltilip söz edilen bir konunun seyirciler tarafından soru cümlesi gibi algılanmasıdır. Çoğu konuşmacı cümlenin sonunda sesini yükseltip konuşurken aynı hataya düşer veya aynı sorunla yüz yüze gelir. Abraham, bu konuda yapılacak şeyin doğru nefes alıp vermek olduğunu belirtiyor. Cümlenin sonuna gelince hızlı bir nefes alarak konuşmanın konuşmacıyı rahatlatacağını belirtiyor. Bu konularda uzmanlaşmak ve diğerlerinden farklılaşmak istiyorsanız sürekli bu konuda pratik yapmalısınız.

 

kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim