Genel

DİPLOMA YETERLİ DEĞİL

Refleks Gazetesi Röportajından ..

Çukurova Bölgesi’nde bilişim teknolojileri sektörünün etkinleştirilmesi ve eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşlara destek vermek amacıyla kurulan Çukurova Bilişim Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği (ÇUBİTED), Temmuz 2012’den beri faaliyet gösteriyor. ÇUBİTED Başkanı Gürkan Yakın, bilişimde bölgenin en önemli sorunlarının bilgi açığı kadar ilgi açığından da kaynaklandığını söylüyor. Bunun için ilgili kurum ve kuruluşlarından sorunun çözümü için ellerini taşın altına koymasını istiyor.

ÖĞRENCİLERLE BULUŞALIM

Refleks’e konuşan ÇUBİTED Başkanı Gürkan Yakın, bölgede bilişimin gelişmesinde üniversitelerin önemli rol oynayacağını belirtiyor. Ancak şu anda üniversite eğitimindeki mevcut durumun sektörün isteklerine cevap vermediğini, bununla birlikte üniversitelerde eğitmen sorununun da üzerinde durulması gerektiğini dile getiren Gürkan Yakın, “Üniversiteler bizlerle iletişim halinde olmalı. ÇUBİTED bu bilgi açığının kapatılması için de var. Bizler üniversitelere gidelim, bilişimdeki güncel gelişmeleri bilgisayar mühendisliği bölümü okuyan öğrencilere anlatalım. Böylece mezun olan öğrenci, üniversiteden sonra bilişim dünyasıyla karşılaştığında afallamasın” diyor.

SÜREKLİLİK ÖNEMLİ

Şu an dernek olarak Çukurova Üniversitesi, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi ile görüşme halinde olduklarını anlatan ÇUBİTED Başkanı Gürkan Yakın, ancak bunun yeterli olmayacağı görüşünde. Gürkan Yakın, “Bölgemizde hem bilişim teknolojileri sektörünün hem de diğer sektörlerin ortak sorunu olumlu gelişmelerin ardından sürekliliğin sağlanamaması. Bu noktada ilgili kurum ve kuruluşlarının bizzat başkanları veya müdürleri bu işin takipçisi olmalı. Üniversiteyle olan ilişkimizin sürekliliği için bizzat rektörlerimiz bu sürece katılmalı. Belediyelerle işbirliği yapılacaksa, sürece bizzat belediye başkanları dâhil olmalı. Yoksa süreklilik sağlanamaz” ifadelerini kullanıyor.

+ + +

DİPLOMA YETERLİ DEĞİL

ÇUBİTED Başkanı Gürkan Yakın: 

“Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler eğer mezun olduktan sonra bilişim dünyasında hak ettikleri yerde olmak istiyorlarsa, en az ikinci sınıftan itibaren bilişim firmalarıyla iletişimde olmalılar. Örneğin ikinci yıllarında yazılımla ilgili bir firmada çalışabilirler, üçüncü sınıfta donanımla ilgili bir firmayı tercih edebilirler. Ya da direkt ÇUBİTED’e gelerek bizimle tanışabilirler, biz onları ilgili firmalara yönlendiririz. Yoksa bu iş, öyle son sınıfta bilişim firmalarında staj yapmakla, eline bilgisayar mühendisliğinden mezun olduğunu belgeleyen diploma almakla olacak iş değil.”

Whatsapp İletişim