Genel Sosyal Medya

Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor

Facebook, site içerisinde reklam yayınlarına yönelik bir karar aldığını açıkladı. Sitede artık silah satışına ilişkin reklamlar yer almayacak. Bu yasakla ilgili tüm detaylar haberimizde.

Facebook Silah Reklamlarını Kaldırıyor

Facebook, kullanıcı şikayetleri ve şirket politikaları gereği site içerisindekireklam yayınları konusunda aldığı tedbirlerin kapsamını genişletiyor.

İngiltere merkezli olmak üzere site içerisinde yayınlanan, silah çeşitleri, silah özellikleri gibi silah satışı içeren reklamları bünyesinde barındırmayacak.

The New York Times’da yer alan habere göre, Suriye ve Libya merkezli terörist gruplar, site içerisindeki silah reklamlarından faydalanıyor, çoğu zaman kendi silah kampanyalarını düzenliyorlardı.

Site içerisindeki reklamlarda adı geçen silahları ise yerleşik veya tasarlanmış tabancalar, tüfekler-alt makineli tüfekler, tanksavarlar, uçaksavarlar, roketatarlar vb. oluşturuyordu.

Gazete geçtiğimiz hafta silah reklamlarında bulunan şüpheli 7 grubuFacebook’a bildirmiş; Facebook’ta bunların altısını kapatmıştı.

Facebook şimdiki süreçte ise tüm silah reklamlarını site bünyesinden kaldırma yoluna gidiyor.

16-04/09/smoking-gun-1260x840.jpg

Silah Satışları Sadece Reklam İle Mi Sınırlı?

Facebook bünyesinde yer alan silah satışları Silah Araştırma Merkezi(Ares)ne göre yalnızca reklam kampanyaları ile sınırlı kalmıyor.

Silah satışı konusundaki alıcı ve satıcı, ticaretleri Facebook bünyesinde yer alan iki sohbet uygulaması Facebook Messenger ve Whatsapp yoluyla gerçekleşiyor. Yani siteler uygulama kullanıcılarının gizliliklerini saklı tutmaya çalışırken yasa dışı silah satışlarına aracı olabiliyorlar.

Facebook son olarak yaptığı açıklamada, ateşli silah reklamlarının özel silah satışlarını koordine etmek için kullanıldığını tespit ettiklerini,Facebook’un Topluluk Standartlarına uymaması nedeniyle de en kısa sürede bu tip içerikleri kaldırma kararı aldıklarını belirttiler.

 

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim