Genel

Japonlardan 3 kiloluk oto

Japonlar kaykayı andıran yeni bir araç üretti. WalkCar adı verilen buluş üzerindeki kişiyi 12 km taşıyabiliyor. 3 kiloluk araç kendi kendine ilerlerken tek yapmanız gereken ağırlığınızla yönünü belirlemeniz.

JAPON şirketi Cocoa Motors, el çantasına sığan 3 kiloluk bir ‘araba’ üretti. ‘WalkCar’ adı verilen araç, 800 dolara (yaklaşık 2 bin 200 TL) mal oldu. Ağırlık verilen nokta değiştirilerek kumanda edilen araba saatte 10 kilometreye kadar hız yapabiliyor. Motorların şarjı üç saat süren araçla 12 kilometre mesafe kat etmek mümkün. Küçük kaldırımları ve hafif yokuşları da aşabilen mini araba 120 kiloya kadar olan kişileri taşıyabilecek kapasitede. Portatif arabanın 2016 baharında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Çantada taşınabilecek

WalkCar’ı icat eden ekibin başındaki Kuniako Saito (26), ‘Ulaşım aracımızı çantamızda taşıyabilsek nasıl olur?’ fikrinden hareketle bu projeye girdiğini anlattı. Saito, “Her zaman ABD yeni şeyleri icat eder Japonya da bu ürünleri geliştirir. WalkCar ise tamamen yeni bir ürün. Dünyaya Japonya’nın yeni şeyler bulabileceğini göstermek istiyorum” dedi.

Otopark sorunu yok

WalkCar, dizüstü bilgisayar boyutlarındaki ince bir alüminyum tablete monte edilmiş dört teker ve motorlardan oluşuyor. Şarjlı araç 120 kg taşıyabiliyor.

Whatsapp İletişim