Kariyer

Mark Zuckerberg’den CEO’luk dersleri

Mark Zuckerberg’e göre başarılı bir CEO olmak için şirketin kurucusu olmanıza gerek yok. Ancak kurucu olmanın getirdiği pek çok avantajı da göz ardı etmemek gerektiğini de ekleyen Zuckerberg, düzenli olarak düzenlediği soru cevap etkinliğinde bir yatırımcının sorusu üzerine mutlaka okunması gereken uzun bir yorum yazdı.

True Ventures partnerlerinden Om Malik’in sorusu şöyleydi: “Twitter’ın yaşadığı problemlerin ne kadarı Wall Street’in (ve diğer yatırımcıların) bir CEO’ya güçlü bir kurucudan farklı davranmasından kaynaklanıyor?

Zuckerberg’in cevabı özetle şunu diyor: Ona göre kurucu-CEO, yatırımcılar ya da çalışanlar tarafında riskli ve zor bir karar alınması gerektiğinde başarılı bir şekilde daha yüksekten uçabiliyor.

Facebook’un hisse yapısındaki farklılığa da değinen Zuckerberg, çoğunluk hisseye sahip olmamasına rağmen karar alma tarafındaki çoğunluğu kendisinde tutmayı başarmış. Bu da kritik bir nokta. Bu da şu anlama geliyor: Yatırımcılar beni gönderir mi korkusu olmadan, uzun dönem planlarınızı yapıp uygulamaya alabilirsiniz. Bu arada Google, Box, LinkedIn, Workday gibi şirketlerde bu tip bir hisse yapısına sahip. Bunun en kritik nokta olduğunu tekrar belirtelim.

Zuckerberg şunu da ekliyor: Eğer benim gibi şirketiniz üzerinde kontrol sahibiyseniz -yatırımcı sayınız artmasına rağmen- yatırımcıların sizi kovması çok kolay olmayacaktır. Böylece kötü geçen bir dönemin ardından ‘Acaba işimi kaybedecek miyim?’ korkusu yaşamadan kısa vade kararları hızlı alarak doğru olduğunu düşündüğünüz fikirleri uygulayıp yolunuza devam edebilirsiniz. Zuckerberg şu notu da düşmüş: ‘Bir kurucunun işe yaramaz bir CEO’ya dönüşmesinin önünde bir engel yok. Kurucu olmayan bir CEO için de aynı şey geçerli.

Zuckerberg’in yorumunun tamamını burada bulabilirsiniz.

zuckerberg-yazi

Whatsapp İletişim