Genel Teknoloji Haberleri

Microsoft’tan yazılım korsanlarına dava

Microsoft yazılım korsanlarına karşı mücadele vermeye açtığı yeni davalarla devam ediyor.

Şirket son olarak ABD’de bir şahısa yönelik sahte ürün anahtarı sattığı yönünde açtığı davayla gündeme geldi. Wisconsin’de yaşayan Anthony Boldin isimli bir kişiyi dava eden Microsoft, şahsın dört farklı internet sitesi üzerinden Windows ve Office ürünlerine yönelik korsan ürün anahtarları sattığını iddia etti. Daha önceden de aynı şahısla davalık olan Microsoft açtığı dava sonucu 1,2 milyon dolarlık tazminat almayı hak etmişti. Boldin’e ait dört korsan siteden ikisinin ise hala aktif olduğu ve korsan ürün anahtarı satmaya devam ettiği iddia edildi.

Windows’un 25 karakterden oluşan ürün anahtarları korsanla mücadelede ilk seviyedeki önlem olarak öne çıkıyor. Microsoft tarafından yapılan suçlamada Boldin’in bu şifreleri hangi kaynaktan elde ettiği açıkça belirtilmemesine rağmen, suçlamalar Çin’deki bazı kaynakları işaret ediyor. Çin’deki bazı siber suçluların Microsoft ürünlerine yönelik bir karaborsa oluşturduğu ve Microsoft dağıtım ağından çalınarak kopyalanmış ürün anahtarlarının buralarda satıldığı öne sürülüyor.

Wisconsin Federal Mahkemesi’nde görülen davada, Microsoft araştırmacılarına bu Boldin’in sitesi üzerinden Windows 8.1 ve Office ürün anahtarlarının çok ucuz fiyatlara satıldığı iddia edildi.

Kaynak: http://www.btnet.com.tr/
Whatsapp İletişim