Bilim ve Teknik Genel

Microsoft’un Yapay Zekası İnsanları İşsiz Bırakabilir!

Microsoft ve Cambridge Üniversitesi araştırmacıları kod yazabilen bir yapay zeka geliştirdi. DeepCoder adı verilen bu yapay zekanın milyonlarca insanın işini elinden alacağı tahmin ediliyor.

İngiltere’nin Cambridge kentinde bulunan Microsoft Araştırma Merkezi ve Cambrigde Üniversitesi alanında öncü olabilecek bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar kod yazabilen bir yapay zeka geliştirdi. DeepCoder adı verilen yapay zekanın yakın gelecekte programlama yarışmalarına katılması bekleniyor.

 Peki Bu Yapay Zeka Neler Yapabiliyor?

Basit düzeydeki satırları kodlayabilen DeepCoder’ı benzerlerinden ayıran en büyük özelliği ise öğrenme kapasitesine sahip olması. İlk aşamada varolan diğer yazılımlardan kodları kullanan DeepCoder’ın zaman içerisinde bunları kendi başına yazabilecek hale gelmesi hedefleniyor.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Pek Çok İnsanı İşinden Edecek!

Yapay zeka ve robotların önümüzdeki 10 yıllık süreçte bile milyonlarca insanın işini elinden alacağı tahmin ediliyor. Ancak DeepCoder’ın yaratıcıları yapay zekanın yazılım dünyasına yeni bir enerji getireceği görüşünde. Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) çalışan Doç. Dr. Armando Solar-Lezama, kod yazan yapay zekaların yazılması imkansız olarak görülen sistemlerin altından kalkabileceğini düşünüyor.

Ve böylece yakın gelecekte yapay zekaların binlerce satırlık kodları tek başlarına yazabileceklerini belirten araştırmacılar, bunun teknolojinin ilerlemesi açısından çok büyük bir gelişme olduğunu vurguladılar.

Şimdilik sadece beş satır oluşturabilen DeepCoder’ın geliştirildiği açıklandı. DeepCoder’ın yaratıcıları da yapay zekanın yazılımcıların yükünü hafifleteceğini ifade etti. Bu sayede yazılımcıların daha sofistike işler için zamanları olacağı belirtildi.

 

Kaynak:Milliyet

Whatsapp İletişim