Genel

Samsung’tan ekranı kıvrılabilen televizyon!

Samsung’un yeni patentleri, firmanın kıvrılıp dürülebilen televizyonlar üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı. Başta biraz imkansız ve gereksiz gibi görünse de, böyle bir TV’nin kendisine kullanım alanı bulma ihtimali var.

ABD’nin Patent Ofisi’nde ve Kore’nin Fikri Haklar Ofisi’nde yapılan patent başvuruları, “TV’ler, monitörler, oyun cihazları, çoklu ortam cihazları ve fazlasında kullanılabilen kıvrılabilen görüntü cihazı”ndan bahsediyor. Bu teknolojinin hem LCD, hem de LED ekranlarda kullanılabildiği, hatta Samsung tarafından OLEDekranlarda bile kullanılabileceği anlaşılıyor (Samsung, OLED ekranlarla ilgilenmediğini birkaç kez söylese bile).

samsungtan-ekrani-kivrilabilen-televizyon1

Kıvrılabilen TV’lerin herkesin işine yaramayacağı açık, ancak devasa ekranlar için evinde fazla yeri olmayanlar, böyle bir cihazdan faydalanabilir. Örneğin küçük bir dairede yaşıyorsanız ve genellikle laptop’unuzdan TV izliyorsanız, misafirleriniz geldiğinde katlanabilen TV’nizi açmak isteyebilirsiniz. Veya katlanabilen TV’niz sürekli açık durumda kalabilir ve evinizde bir parti vereceğinizde, değerli TV’nizi korumak için sarıp kaldırabilirsiniz.

Katlanabilen TV fikri Samsung’tan önce LG’nin de aklına gelmiş, firma 2014’te 18 inç’lik kıvrılabilen bir ekran göstermişti. Ancak firmanın, uzun süre geçmesine rağmen bu ekran üzerinde bir geliştirme yapmadığı biliniyor.

Bu tür patentleri gerçeğe dönüşme garantisinin olmadığını hatırlamakta fayda var, ancak Samsung’un böyle bir yola yönelmesi, rekabetin sıkı olduğu TV piyasasında işleri ilginç hale getirebilir.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

Whatsapp İletişim