Genel Teknoloji Haberleri

TÜBİTAK ve TEB’den Girişimcilere Dev Hibe

TÜBİTAK ve TEB, girişimcilere müthiş bir fırsat sunacak.

Yerli girişimcileri harekete geçirme ve girişimciliğin yerli bazda oluşumunu güçlendirme amaçlı çalışmalarda bulunan TEB, TÜBİTAK‘ın düzenlendiği  Teknogirişim Sermaye Desteği Programı-BiGG‘in, 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı kapsamında yer alan tek banka konumunda.

Program kapsamında 150.000 TL‘lik bir hibe verecek olan TÜBİTAK’ın bu hibesinden yararlanmak isteyen girişimciler, başvurularını bizzat TEB bankasına yapacaklar. TEB bankası da bu doğrultuda girişimcilere özel eğitim programı verecek.

Program dahilinde, yenilikçi ve sektörün aradığı niteliklere sahip olan girişimcilerin faaliyetlerini desteklemeyi hedefleyen TÜBİTAK, daha önceden başvuruların yetkilendirilen uygulayıcı kuruluşlar tarafından kabul edileceğini açıklamıştı. Bu bağlamda 17 kuruluş belirlenmiş durumda. Bu 17 kuruluş içinde tek banka olanı ise TEB. Bu 17 kuruluşun amacı, girişimcilere rehberlik ederek 2. aşama başvurusu için hazır hale getirmek olacak. Ve bu yönde geliştiricilere destek verilecek. TEB tarafından verilecek destek ise, 21 günlük özel program dahilinde olacak. Kişisel Gelişim Eğitimleri, Girişimcilik Eğitimleri, Teknik Eğitimler ve Uygulama olmak üzere dört ana modülden oluşan bu program sonucunda başarılı bulunan girişimciler 2. aşama için hibe almaya aday olarak TÜBİTAK’a yönlendirilecek.

 
teb
TEB’in uygulayacağı programda başarılı olan girişimciler, Amerika‘daki Slikon Vadisi‘nde bunulan T-Jump Girişim Evi‘nde bir haftalık konaklama ve eğitim görme hakkı kazanacak. Ayrıca bu 1 haftalıksüreçte girişimcilere sağlanan destek de devam edecek.

İşin en güzel kısmı ise, başarılı olan girişimcilere bir yıllık Visual Studio ve diğer Microsoft  teknolojilerini ücretsiz kullanma hakkı sağlanacak. Microsoft Azure Bulut Platformu’nu aylık 10.000 USD, yıllık ise toplam 120.000 USD’ye kadar ücretsiz kullanım da işin kaymağı. Bunlarla birlikte, TEB tarafından girişimcilere, TÜBİTAK’ın vereceği hibeler hesaplarına geçene kadar kullanabilmeleri için bir ay süre ile 10.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi imkanı sağlanacak. Girişimcilerden bir yıl boyunca havale/EFT, hesap işletim ücreti, şirket kredi kartı ücreti alınmayacağı gibi, TÜBİTAK’ın diğer desteklerinden faydalanmaya hak kazandıklarında eş finansman veya teminat mektubu da TEB tarafından sağlanabilecek.

bigana

 

Başvuru yapmak isteyen girişimciler, bu adresten başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Whatsapp İletişim