Genel Otomobil

Volkswagen Golf Üretimi Duruyor

Emisyon krizini daha yeni atlatmışken iki önemli tedarikçisi ile sorun yaşayan Volkswagen’de, Golf üretimi duruyor. İşte Passat’ı da etkileyen krizle ilgili detaylar.

Emisyon skandalının sonuçlarıyla halen mücadele etmeye devam edenVolkswagen, yeni bir krizle daha karşı karşıya. İki önemli tedarikçisiyle anlaşmazlık yaşayan Volkswagen, bazı modellerinin üretimini de zora soktu.

Golf Üretimi Duruyor!

volkswagen-logo-1471940525DW’nin haberine göre Volkswagen Grubu’nun vites kutusu ve iç döşemelerini temin ettiği Car Trim ve ES Automobilguss adlı iki tedarikçi şirket, Volkswagen Grubuna teslimatı durdurdu.

Bu durumda otomobillerin üretiminin durmasının yanı sıra başta Wolfsburg’daki merkezi tesis olmak üzere 6 farklı fabrikada 30.000’e yakın personelde etkilendi.

Wolfsburg’da 10.000 personelin gelişmeden etkilendiğini belirtenVolkswagen sözcüsü ayrıca 7.500 kişinin görev yaptığı Emden’deki fabrikada Passat üretiminin de askıya alındığını söyledi.

Sözlerine Zwickau tesislerindeki Golf ve Passat üretiminin de durduğunu açıklayarak devam eden Volkswagen sözcüsü, buradaki üretimin durmasından da yaklaşık 6.000 bin personelin etkilendiğini belirtti.

Tüm bunlara ek olarak Braunschweig, Salzgitter ve Kassel fabrikalarında da zaman zaman üretimin durduğunu ve bundansa 4.200 personelin etkilendiği açıklandı. Ayrıca Tiguan SUV ve Touran modellerinin de bu tedarik sıkıntısından etkileneceği söyleniyor.

 

Volkswagen’e Bu Durum Nasıl Yansıyacak?

Analist Christian Ludwig’e göre Volkswagen’in tüm bu yeni gelişmeler neticesinde bir haftada yaklaşık olarak 45 milyon dolar zarara uğrayabilir.

Söz konusu anlaşmazlığın kaynağının ise Alman otomobil devinin birkaç kontratı iptal etmesinden kaynaklandığı söyleniyor. İptal edilen kontratlara karşı herhangi bir telafinin önerilmemesi de şirketlerin tedariği durdurmasına yol açtığı belirtiliyor.

Alman basını ise konu ile ilgili olarak Volkswagen’in indirim istemesiyle alakalı olduğunu yazıyor. Ayrıca Volkswagen’in söz konusu parçaları temin edebilmek adına izleyebileceği hukuki yolları araştırdığı da iddia ediliyor.

 

kaynak : shiftdelete

Whatsapp İletişim