Bilim ve Teknik Genel

100 Bin Kişiye İş İmkanı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Bilişim Vadisi’nin birinci etap inşaatı bitirildiğinde 2 bin kişiye, tüm etapların inşaatı tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana, iş ve istihdam sağlayacağını bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilişim Vadisi‘ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilişim Vadisi,Gebze’de 3 milyon metrekarelik alana inşaa edilecek.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı ve kendisinden bir önceki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün döneminde alındığını hatırlatan Özlü, projenin Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Silikon Vadisi Olacak

Özlü, vadinin etap etap faaliyete geçeceğini belirtti. Bilişim Vadisi birinci etap inşaatının yüzde 98’inin tamamlandığını dile getiren Özlü,birinci etabı mayıs ayı gibi açacaklarını kaydetti.

Vadi bünyesinde 5 bin Ar-Ge firması faaliyet gösterebilecek. Bakan Özlü, vadinin tüm etaplarının tamamlanmasının ardından yıllık 50 milyar dolar ciro elde etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“BİLİŞİM VADİSİ’NDE YER ALMAK İSTEYEN ÇOK SAYIDA ŞİRKET VAR”

Bakan Özlü, vadide yer almak isteyen çok sayıda şirket olduğuna dikkat çekti. Burada faaliyet göstermek isteyen firmaların acele etmesi gerektiğini söyledi.

Özlü, Kocaeli’nin önemli bir sanayi bölgesi olduğuna işaret ederek, “Biz sanayimize teknoloji enjekte etmek istiyoruz. Bu bakımdan Bilişim Vadisi, sanayimize teknoloji enjekte edebileceğimiz bir bölge.

Ulaşımı Da Kolay Olacak

Aynı zamanda Bilişim Vadisi tam Osmangazi Köprüsü’nün ayağında bulunuyor. Osmangazi Köprüsü aracılığıyla, önemli sanayi bölgelerimizden Bursa’ya da kolayca ulaşılabilecek.” diye konuştu.

Türkiye’ye önemli kazanımlar sağlayacağının altını çizen Özlü, vadinin birinci etap inşaatı bitirildiğinde 2 bin kişiye, tüm etapların inşaatı tamamlandığında ve faaliyete geçtiğinde ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana iş ve istihdam sağlayacağını vurguladı.

 

Kaynak: ntv

Whatsapp İletişim