Genel Otomobil

Yerli otomobile İngiliz rakip

Türkiye’nin Otomobili’ne (TOGG) İngiliz rakip geliyor. İngiliz otomobil markası MG’nin Çin’de üretilen yüzde 100 elektrikli SUV modeli ZS EV bu yıl Türkiye’de satılmaya başlanacak.

TOGG’a İngiliz rakip geliyor

İngiliz otomobil markası MG’nin Euro NCAP’ten (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) 5 yıldız alan ve Çin’de üretilen yüzde 100 elektrikli SUV modeli bu yıl Türkiye pazarına girecek.

Suzuki, Vespa gibi farklı sınıflardan otomobil ve motosiklet markalarını bünyesinde bulunduran Doğan Trend Otomotiv, yeni bir marka ile anlaşarak Türkiye pazarına soktu. İngiltere kökenli, Çin ve çevresindeki Uzakdoğu fabrikalarında üretim yapan MG markası ile anlaşan firmadan yapılan açıklamada en büyük avantajının rekabetçi fiyatları olacağı vurgulanırken, Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Kağan Dağtekin, “Segment olarak bugün elektriklide iki ana akım var: Birincisi Tesla ile başlayan üst segment spor otomobiller, ikincisi Renault Zoe gibi futürüstik ve küçük otolar. ZS EV ise tam ortasına, yani alışık olduğumuz hacim ve kullanım özellikleriyle geliyor. Mayıs ayı itibariyle ilk teslimatlara başlayacağız. MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV, özellikleri ve satış fiyatıyla ilgi çekecek. 2021 yılı içerisinde farklı MG modellerini Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. MG markasıyla bin adede yakın satış hedefimiz var. İlerleyen dönemde Türkiye’de bir MG üretim tesisi kurarak Avrupa pazarlarına ihracat yapma hayalimiz var” dedi.

2021’de Türkiye pazarına girecek model, 44.5 kilovatsaatlik bir batarya kapasitesine sahip. 255 kilometreye kadar menzil sunan ZS EV, 353 NM tork ve 143 beygir güç üretiyor. İngiltere başta gelmek üzere, 10 Avrupa ülkesinde satışta olan modelin İngiltere satış fiyatı 25 bin 495 pound (260 bin TL). Türkiye’ye ise elektrikli araçlar gümrük birliği dışında olduğu için, yüzde 10 ek gümrük vergisi ile gelecek.

Ocak ayı sonunda ön siparişleri başlayacak olan MG ZS EV modeli Mayıs ayından itibaren yollara çıkacak. Aracın benzinli modelleri ise 2021 yılının son çeyreğinde ülkemizde olacak.

Kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim