Genel

Affiliate Marketing

Türkçeye iş ortaklığı pazarlaması olarak çevirebileceğimiz affiliate marketing, yayıncı yani blogger ve reklam veren arasındaki ilişkiyi tanımlar.Firmalar için en ucuz ve etkili şekilde kitlelere ulaşmanın yolu şüphesiz sanal ortam. İnternetin bu  gücünden faydalanmak isteyen firmalar affiliate networkleriyle anlaşarak ya da kendi ortaklık programlarını yayınlayarak yayıncılardan bu ürün ve hizmetlerin satışında yardımcı olmalarını isterler.

Yani affiliate markteting “win-win” prensibiyle işler

Affiliate Marketing, ya da Türkçeadıyla “Satış Ortaklığı” dijitalin önemli unsurlarından biri.2013 yılını Türkiye’de 22.2 Milyon TL gibi bir hacim ile kapatan Pazar, %2’lik  bir online reklam pazar payı ile ciddi bir büyüme potansiyeli taşımakta;zira IAB verilerine göre Affilite Marketing’in Amerika ve İngiltere’deki pazar payları sırasıyla %7 ve %14. E-ticaret   gelişmeye devam ettikçe ve finans, telekom, turizm gibi sektörler satış ortaklığı programlarına
daha fazla zaman ve ekip  ayırmaya başladıkça, bu sektörün üreteceği hacimler Avrupa seviyesine yaklaşacaktır; zira global rakamlar ve iş modelinin geçerliliği ortada.

Affiliate Marketing Sistemindeki Kazanç Modelleri Nelerdir?

Satış ortaklığı sistemi ile üç  şekilde para kazanabilirsin. Bunlar;

1-) Tıklama Başına Ödeme : Yurtdışında CPC yani Cost Per Click adıyla kullanılmaktadır.  Bu satış ortaklığı modelinde tanıtımını yaptığın ürüne gelen ziyaretçi, yazdığın yazıdaki linke veya sitede referans linkin ile bulunan bannere tıklayarak ürün sahibinin sitesine gitmesi ile para kazanırsın. Bu kazanç modelinde tıklama başına kazanılan para türk affiliate networkleri için 4 kuruş ile 15 kuruş arasında değişmektedir. Yurtdışındaki firmalar daha çok vermektedir. Tabi düşük kazançlar Google’nin tıklama başına kazanç modellinde [Google Adsense] geçerli değildir. Çünkü Google tıklama başına Türkiye için 2-3 $ bile verdiği bile oluyor. Google diğer gelişmiş ülkelerde Türkiye’de verilen tıklama başına fiyattan kat kat fazla vermektedir. Şuan dünyada tıklama başına ödeme ile en çok kazandıran, güvenilir olan ve en yaygın olarak kullanılan sistem Google Adsense’dir. Ülkemizde tıklama başına ödeme yapan firmalar Google Adsense, Gittigidiyor, Hepsiburada.com, Adcash.com, Bitenekadar.com, Adhood gibi birçok firma bulunmaktadır.

2-) Üyelik Başına Ödeme     :  Yurtdışında CPL yani Cost Per Lead adıyla tanımlanmaktadır.  Bu satış ortaklığı modelinde, adından da anlayabileceğiniz gibi reklam verenlerin sitesine yönlendirdiğiniz ziyaretçilerin, siteye kayıt olması ile işleyen bir sistemdir. Bu affiliate marketing modelinde Türkiye için ödenen para miktarı üyelik başına 25 kuruş ile 2 tl arasında değişmektedir. Yurtdışında ise bu oran 1$ ile 6$ arasındadır. Genel olarak ülkemizde bu sistemi kullanan firmalar Markafoni, Limango, Trendyol, Daybuyday, Grupanya gibi alışveriş siteleri ve s4 league, Travian, Locco gibi online oyun siteleridir

3-) Satış Başın Ödeme         :  Yurdışında CPS yani Cost Per Sale adıyla kullanılmaktadır. Bu satış ortaklığı programında kendi tanıtımınız ile sattığınız ürünlerden, ürün sahibinin belirlediği komisyonu kazanmaktasınız.Satış başına verilen komisyon oranları %5 ile %80 arasında değişmektedir. Genellikle fiziksel ürünlerin komisyon oranları daha düşüktür. Fakat bu ürünlerden geri dönüş daha fazladır. Fiziksel ürünlerde komisyon oranı %5-%25 arasındadır. Dijital ürünlerde komisyon oranları daha fazladır. Çünkü masrafı yoktur. Dijital ürünlerde komisyon %25 ile %80 arasında değişmektedir. Genelde satış başına ödeme miktar 15 tl ile 100 tl arasında oynamaktadır. Tabi daha azı ve çoğu da var.Satış başına ödeme yapan her kategoriden site vardır. Bu siteleri  Zanox, Gelirortakları, Adtriplex, Reklamaction gibi affiliate sitelerinden bulabilirsiniz.(bloghocam sitesinden alıntılar bulunmaktadır.)

Whatsapp İletişim