Genel Teknoloji Haberleri

İnternette Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkıyor!

internet kullanımı

Evinde sabit internet aboneliği olan milyonlarca kişi için yeni bir dönem başladı. Artık saat 02.00-08.00 arası kullanım kota dışı sayılacak.

Internet hızında da düzenlemeye gidildi. Peki yeni dönemde bağlantı hızları nasıl değişecek? İşte merak edilenler…

10 milyondan fazla kişi internet abonesi.

İnternet kullanıcıları için Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) yeni dönem artık hayata geçti. Türkiye’deki 10 milyon fazla sabit İnternet abonesinin kabusu olan hız kotasında iyileştirilmeye gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) AKK’da yaptığı iyileştirmelerle, artık kotasını dolduran kullanıcılara daha yüksek internet hızı veriyor.

Artık sabaha kadar ücretsiz indirme yapabileceksiniz..

Yeni dönemde en önemli değişiklik gece internet kullanımında olacak. Gece 02.00 ile sabah 08.00 arası artık AKK uygulanmayacak. Yani bu 6 saat arasındaki kullanım aylık kotadan yemeyecek. Bu da kullanıcıları biraz olsun rahatlatacak.

İnternette kotayı aşınca hız yavaşlama dönemi artık sona eriyor.

Artık AKK kotasını dolduran kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunuluyor. Daha önce AKK kotasını dolduran kullanıcılara 3 mbps gibi düşük hızda bir hız verilirken, artık daha hızlı bağlantılar sağlanacak. 31 Aralık 2018’de ise adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor.

internet

İnternet kullanımında yeni düzenlemeye gidildi.

Yeni paketlere dikkat!

İnternet servis sağlayıcı şirketler de bu yeni döneme ait farklı paket stratejilerini devreye almaya başladı. Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKK kota seçeneği verilmeyecek. Fakat tariflerin de eskiye göre biraz daha yüksek fiyatlı olduğu eleştirisi var.

Eski kontrata sahip aboneler etkilenmeyecek.

Eski bir aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

Turkcell paketi 89 TL.

Turkcell Superonline fiber İnternet müşterilerine ‘Platin Paket’ ile evde internete zaman, gün ve saat farkı olmadan aynı hızda bağlanma seçeneğini sunmaya başladı. Platin Paket’te herhangi bir AKN uygulaması bulunmuyor. Saniyede 25 megabit hızında olan paketin satış fiyatı ise ayda 89TL.

TurkNet, müşterileri için AKN uygulamasını ücretsiz olarak kaldırdı. Şirket, 150 GB AKN limitsiz internet, 100 mbps’ye kadar hız, ayda 1000 dakika telefon görüşmesini bir arada 59.99 TL’ye taahhütsüz sunuyor.

Millenicom’un alternatif sabit internet sağlayıcısı Doping, ‘Aile Boyu Hızlı İnternet Kampanyası’nda hız limitini ve AKN’yi kaldırdı. Saat 01.00–19.00 arasında altyapının desteklediği en yüksek hızda AKN’siz internet 100 mbps’ye kadar 44.90 TL’lik fiyatla sunuluyor. D-Smart, Türk Telekom ve Vodafone, henüz AKN’siz paketlerini açıklamadı. Bu paketler ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Bağlantı hızı nasıl etkilenecek?

internet

Yeni düzenleme sonrası indirme hızları.

 

Kaynak: NTV

Whatsapp İletişim