Genel

Wikipedia’ya Erişim Engellendi! Peki Nedeni Ne?

wikipedia

Türkiye’de internetin en büyük kütüphanesi olan Wikipedia’ya erişim geçtiğimiz günlerde engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan yapılan açıklamada Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle Wikipedia’ya erişim engellendi denildi.

Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarını sürekli açık tuttuklarını ama vikipedi tarafından içeriklerin silinmeye yanaşılmadığı ifade edildi.

Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle Wikipediaya erişim engellendi.

Wikipedia’ya koyulan engelin nedeni ne?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından alınan bilgiye göre,  Wikipediaya söz konusu içeriklerin kaldırılması için uyarılarda bulunuldu.

Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık  tutulduğunu ancak sitenin ısrarla bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığını  belirtti.

Wikipedianın Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş  birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği belirtilen  açıklamada, Wikipediaya yönelik, “teröre karşı iş birliği yapmak yerine,  Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası  olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi” gerekçesiyle erişim engeli  uygulamasına başvurulduğu bildirildi.

Türkiye’nin ilgili kurumları, son dönemde çeşitli sosyal medya  şirketleri ve internet siteleriyle temaslarını yoğunlaştırırken, söz konusu mecralardan şu adımları atmalarını talep ediyor:

  • Türkiye’de temsilcilik açılması,
  • Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,
  • Mahkeme kararlarının uygulanması,
  • Türkiye’ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası  olmamaları.

 

Kaynak: Milliyet

Whatsapp İletişim