Genel

Akıllı Telefonlar Donabilir

15 senedir 2. el telefon alım satımı ve tamiri yapan Serdar Korkmaz dondurucu soğukların yaşandığı ülke genelinde akıllı telefon kullanıcılarının telefon donmalarında tamirciye götürmeleri konusunda acele etmemeleri gerektiğini açıkladı.SOĞUK HAVADA TELEFON DONABİLİR

Serdar Korkmaz, dondurucu soğuklarda akıllı telefonlarında etkilendiğini ve donarak kapandığını vurgularken ,“Bu durumla karşılaşan kişiler, telefonlarını bir süre sıcak ortamda tutsunlar, telefon düzelecektir. Hemen servise veya tamirciye götürmesinler” diye konuştu.

BATARYALAR 3 KAT DAHA FAZLA KULLANILIYOR

Türkiye’de bataryaların normal kullanım sürlerinden çok daha fazla kullanıldığını ifade ederek, “Normal süreden 3 kat daha fazla kullanıyoruz. Daha sonra ‘şarjım az gitti’ diyoruz. Çok ucuza satılan şarj aletleri, araç şarj aksesuarları var. Bunların kullanılması durumunda telefondaki şarj entegresini patlatma olasılığı var. Zaten o bozulduğu zaman kısa devre yapıyor ve bataryayı da patlatıyor” diye konuştu.

BÜTÜN AKSESUARLAR ORİJİNAL OLMALI

Serdar Korkmaz, akıllı telefonlarda kullanılan bütün aksesuarların orijinal olması gerektiğine dikkat çekerek vatandaşların ucuz diye yan sanayi aksesurları tercih etmemeleri gerekiğini yan sanayi ürünlerin telefonun ömrünü kısaltacağını söyledi.

UZUN SÜRE ŞARJ PATLAMAYA NEDEN OLABİLİR

Telefonları çok uzun süre şarj etmenin zararları hakkında Korkmaz, “Akıllı telefonlar ne kadar şarjda kalırsa kalsın batarya dolduğunda otomatik olarak enerji akımı kesiliyor. Fakat orijinal malzeme kullanırsa. Yan sanayi ürünler enerji vermeye devam eder ve pile zarar verir. Batarya şişer ve patlamayla karşı karşıya kalabilir”dedi.

 

Kaynak: tarafsizhaber.com

Whatsapp İletişim