Genel

Amazon DDoS saldırısı altında!

Dünyanın en büyük bulut servis sağlayıcısı olan Amazon Web Services, geçtiğimiz günlerde çok ciddi bir DDoS saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Amazon DDoS saldırısı sonucunda saatlerce hizmet veremez hale geldi.

Yaklaşık 8 saat boyunca hizmet veremez duruma gelen Amazon Web Services, servislerini kullanan firmaların da hizmet verememesine neden oldu.

Amazon DDoS saldırısına mağlup oldu

S3, RDS, SQS, CloudFront, EC2, ELB gibi birçok farklı servisin de etkilendiği saldırı sonucunda dünya çapında milyonlarca işletme hizmet veremez hale geldi.

Aynı saatlerde Google Cloud’a da benzer bir saldırı gerçekleşmişti. Google, saldırıdan Amazon kadar etkilenmemiş olmasına karşın saldırıların ortak bir kaynaktan gelip gelmediği sorusu akıllara gelmişti.

Yapılan incelemeler sonucunda, iki saldırı arasında bir bağlantı tespit edilebilmiş değil.

Farklı kaynaklardan gelen saldırılar nedeniyle, durdurması oldukça zor olan saldırı hakkında birçok soru halen yanıt bulmuş değil.

Saldırının kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği, herhangi bir veri sızıntısı olup olmadığı gibi birçok soru, cevapsız kalmış durumda.

Merak edilen tüm soruların detaylı incelemeler sonrasında kullanıcılara açıklanması bekleniyor.

Amazon gibi bir internet devinin bile DDoS saldırısı sonucunda hizmet verememesi ise kullanıcılarda şaşkınlığa sebep oldu.

Kaynak: ShiftDelete

Whatsapp İletişim