Genel Teknoloji Haberleri

Apple Mağaza Açamadı!

Apple, Hindistan pazarında açma girişiminde bulunduğu mağazasını aldığı kararla kapattığını açıkladı. Tim Cook’tan gelen bu beklenmedik hamle ile ilgili detaylar haberimizde.

Apple Mağaza Açamadı!

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde, bir turne kapsamında Hindistan’da birkaç gün geçirdi.

Şirketin Hindistan pazarındaki itibarini ve konumunu artırmaya yönelik olduğu düşünülen bu ziyaret ise görünüşe göre Hint yetkililerin ikna etme sürecinde yeterli olmadı.

Reuters’da yer alan habere göre, Apple’ın Hindistan’da bir Apple mağazasıaçma yönündeki başvurusu anonim bir üst düzey Hint yetkilisi tarafından reddedildi.

Hindistan Apple’a İzin Vermiyor

Hindistan’da yerel üreticiler, mağaza sahipleri, ülke içi pazarın yüzde 30’unu oluşturan bir paya sahip durumdalar.

Hindistan yerel firmaların ülke pazarındaki yerini kaybetmemesi adına yaptığı girişimler kapsamında büyük şirketlere ülke içerisinde yer vermemeye devam etti.

Günümüz itibariyle Hindistan Yasaları’nda bulunan konu bazında, yabancı kaynaklı şirketlerin etkisi minimal düzeye indirgenme gayreti içerisinde.

16-05/27/indir-1.jpg

Hint yetkililerin Apple’ın ülke içerisinde mağaza açma konusundaki duruma, haklı bir gerekçe göstermemesine rağmen, kanun hükmünde kanuniyet ilkelerini öne sürerek bu tip karar aldıkları belirtildi.

Apple’ın yaşanan bu sürece rağmen, 2016 yılının sonuna kadar Hindistan’da 3 mağaza açma planlarının olduğu ifade edildi.

Kaynaklardan alınan bilgiler şirketin, 10 milyar dolarlık bir yatırımlaFoxconn fabrikasında iPhone üretimine başlamaya hazırlandığını dile getiriyor.

Apple’ın ileriki süreçte Hint pazarı üzerindeki etkisini arttıracağını düşünüyor musunuz?a

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim