Genel Teknoloji Haberleri

Balıkesir’deki Liseli Öğrenciler, Apartmanlardaki Döner Bacadan Elektrik Elde Etti

Balıkesir İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı bölümünde okuyan öğrencilerden Yaren Filiz Atik, havadan destek alarak enerji üretmek amacıyla bir proje geliştirdiklerini belirtti.

Apartman bacalarındaki rüzgarın etkisiyle dönen sıradan bir şapkayı kullanarak üzerine yerleştirdikleri aparatla enerji üretmeyi başardıklarını söyleyen Yaren, “Dik sistemle çalışıyor. Sokak aralarındaki havayı enerjiye çevirmeye yarıyor. Şapka döndükçe sisteme bağlı aküler enerjiyle doluyor. Bir apartman boşluğunu aydınlatacak kadar enerji elde edilebiliyor” dedi.

Projenin içerisinde olan öğrencilerden Batuhan Karakoç da rüzgar güllerinin tek yönden gelen akımla çalıştıklarını, o yüzden tasarladıkları baca sisteminde rüzgarın nereden estiğinin önemi olmadığını söyledi.

baca-sapkasindan-elektrik-urettiler-5745172_b_eylul_gazetesi

 

Binaların ve fabrikaların bacalarındaki dönen şapkaların ülkede büyük bir enerji tasarrufu sağlayabileceğini söyleyen Batuhan, “Beş katlı binanın merdiven boşluğundaki aydınlatmayı sağlayabilir. Akünün kapasitesi var. Aküler dolduktan sonra aydınlatmayı sağlıyor. Sonuçta gece gündüz baca döndükçe elektrik üretimi aralıksız olacak. Türkiye’de yüz binlerce bina bulunduğu düşünüldüğünde, elde edilecek tasarrufun boyutu yüksek olur” dedi.

Biz de henüz lisede okumalarına rağmen böylesine önemli bir proje geliştirdikleri için kendilerini tebrik ediyoruz. Eğer üzerinde durulursa ciddi anlamda enerji tasarrufu yapılabilir.

Kaynak : Webtekno

 

 

Whatsapp İletişim