Genel

Çocuklara Özel YouTube Kids Uygulaması Geliyor

YouTube Kids, 23 Şubat’ta çıkıyor

YouTube, 23 Şubat tarihinde sadece çocuklara özel olacak bir YouTube uygulamasını yayınlamanın hazırlığı içinde.İlk etapta sadece Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde yer alması beklenen çocuklar için YouTube uygulaması, çocukların kullanabilmesi için de özel olarak tasarlanmış durumda.

YouTube for Kids’in ürün müdürü Shimrit Ben-Yair’e göre uygulamanın hedef kitlesi olan çocukların henüz hepsi yazmayı bilmiyor. Bu yüzden sesli aramayı devreye sokan YouTube, uygulama arayüzünde görselleri de olabildiğince büyük kullandığını aktarıyor ki ufak parmaklar basmakta güçlük çekmesin.

YouTube’un çocuklara özel bir mobil uygulama geliştirmesi gerçekten güzel bir düşünce. En azından çocukları belli genel bir içerikten uzak tutuyor ve sadece çocuklara hitap eden içeriklerin daha ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Böylece ailelerin de içi bir nebze olsun daha rahat edecektir.

Çocuklar için YouTube’da bir zaman sınırlaması da mevcut. Aile istediği zaman video izlemeye sınır koyabiliyor ve çocuklarının uygulamadaki izleme sürelerini kısıtlayabiliyor. Bununla birlikte yetişkinlere yönelik kelimeler arandığında uygulama hiçbir sonuç getirmiyor ve izleyici yorumları gibi alanlarda da bu filtreleme uygulanmış.

YouTube’da aile eğlence kanallarının izlenme sayılarının geçen yıl yüzde 200 artmış olması da YouTube’u bu alanda ayrı bir uygulama yatırımı yapmaya yönlendirmiş olabilir. Uygulamanın Türkçe dil desteği ve iOS versiyonun gelip gelmeyeceği gibi detaylar ise henüz net değil.

Kaynak: webrazzi.com

Whatsapp İletişim