Bilim ve Teknik Genel Teknoloji Haberleri

DJI Mavic Pro vs DJI Mavic Pro Platinum Farkı ve Karşılaştırması

DJI’ın başı çektiği markalar sayesinde drone dünyasında inanılmaz gelişmeler yaşandığını yakından takip ediyorsunuzdur. Onuncu yılını henüz dolduran DJI’ın başarılı drone modelleri sayesinde kurucusu olan Frank Wang’ı Forbes milyarderleri listesine taşıdığını biliyor olmanız da mümkün. Tabii esas konumuz Wang ve çenemizi yoracak büyüklükteki serveti değil. DJI’ın 2016 yılında hafif gürültülü bir fırtına gibi esen DJI Mavic Pro’su ve bu modelin makyajlanmış hâli olan DJI Mavic Pro Platinum.
DJI Phantom 4’ten sonra teknoloji dünyasına meydan okurcasına bir dizi yeniliğe imza atan ve DJI Mavic Pro gibi yenilikçi bir ürüne imza atan markanın Mavic Pro’dan sonra atacağı adım merakla beklenirken ortaya çıkan Mavic Pro Platinum, birçok kişiyi heyecanlandırırken bir kısım teknoloji tutkununu ise mutsuz etti. Peki, hâlâ piyasadaki en iyi drone modellerinden biri kabul edilen DJI Mavic Pro ile DJI Mavic Pro Platinum arasında nasıl farklar var? Hâlihazırda Mavic Pro’nuz varsa, bu ürüne upgrade etmeniz gerekli mi? DJI böyle drone yapmayı nereden öğrendi? Evet, hazırsanız başlıyoruz.

Platinum Olmak Ya da Olmamak

Teknoloji dünyasının kalbinin attığı fuarlardan biri olan Berlin IFA fuarında su yüzüne çıkan DJI Mavic Pro Platinum, dronelara meraklı olanların heyecanla beklediği aygıtlardan biriydi. DJI’ın cesur adımlarıyla şekillendirdiği DJI Mavic Pro’nun ardından gelecek olan modelin yepyeni özellikler getirmesi ve seriyi ileriye taşıması beklenirken misafir umduğunu değil bulduğunu yer tadında bir durumla karşılaşıldı.
Lafı çok dolandırmadan konuya giriş yapalım. DJI Mavic Pro Platinum’un, Pro versiyondan temel birkaç farkı var. Bunlardan ilki, drone uçuş süresi. Geliştirilmiş pervane sistemi ve birtakım iyileştirmeler neticesinde 27 dakikalık uçuş süresine sahip Mavic Pro’dan 3 dakika daha uzun süreyle uçabilen Mavic Pro Platinum, dakikaların hayati önem taşıdığı projelerde görev alan profesyoneller için büyük anlamlar ifade ediyor. Büyük bir dakika farkı olmasa da 30, 27’den büyüktür ve aktarılan ya da kaydedilen üç dakikalık fazladan görüntü, kimileri için çok değerli olabilir. Eklemekte fayda var; yeni model rüzgârsız havada 13 kilometrelik drone uçuş mesafesi vadediyor ve bu, hiç de yabana atılacak bir sayı değil.

Yeni Model Hem Şık Hem de Sessiz

Geliştirilmiş pervane yapısının bir diğer getirisi ise sessiz kalkış, iniş ve uçuş süreci. Özellikle sessizliğin mutlak gerekli olduğu alanlarda Mavic Pro’ya oranla %60 oranında daha az gürültüyle çalışan Mavic Pro Platinum, kapalı alan çekimlerinde de çevredekilerin kulak sağlığını korumalarına yardım ediyor. Rüzgârlı havalarda stabil uçuş ve yere inişi mümkün kılan elektronik hız kontrolcülerinde de ilerleme kaydedilen DJI Mavic Pro Platinum’un, tatsız havalarda iyi performans sergilediği su götürmez bir gerçek. Renk tonu bakımından da Mavic Pro’dan ayrılan ve platin vurgusunun öne çıkarıldığı Mavic Pro Platinum’da modele özgü baskı detaylarına da yer veriliyor. Tüm bunların yanında, Mavic Pro ile arasında DJI’ın resmi fiyatlarına göre 100 dolarlık fark olan Platinum modeli, drone fiyat noktasında kabul edilebilir bir aralıkta bulunduğunu da ekleyelim.
Değerlendirmenin sonlarına gelirken başlarda sorduğumuz “DJI Mavic Pro ile DJI Mavic Pro Platinum arasında nasıl farklar var?” sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Gelelim ikinci soruya: “Hâlihazırda Mavic Pro’nuz varsa, bu ürüne upgrade etmeniz gerekli mi?” Eğer çetin doğa koşulları ve yoğun çekim süreçleri neticesinde Mavic Pro’nuza ciddi hasarlar verip stabilitesini bozmadıysanız ve kamerasının kayıt kalitesinden memnunsanız, aynı cihazla çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Yeni modelle gelen “3” dakikalık fazladan drone uçuş süresini ise yedek bataryalarla fazlasıyla aşabilirsiniz.
DJI Phantom 4 gibi nispeten ağır bir aygıt almaktan uzak duruyor ve yaya olarak gezdiğiniz alanlarda sahip olduğunuz droneu yanınızda taşımak istiyorsanız, Türkiye için önem arz eden 500 gram sınırını geçmiş olsa da 734 gramlık ağırlığıyla DJI Mavic Pro Platinum sizin için iyi bir seçim olabilir.
KAYNAK: DRONMARKET
Whatsapp İletişim