Adana Dijital Pazarlama

En iyi içerik üretmenin 5 yolu

Günümüzde bir strateji geliştirmeden blogunuza 3-5 yazı yazarak, içerik ürettiğiniz fikrine kapılamazsınız. İçerik üretme işi uzun vadeli bir iştir. Başarılı bir içerik oluşturmak ve bu içerikten trafik getirmek ,aylar hatta yıllar bile süren bir çalışma ve ilişkiler gerektiriyor.

Zaman harcayıp başarılı olup olmayacağını bilmediğimiz bir iş için emek harcamak deyip, vazgeçmeye niyetlendiyseniz, vazgeçmeyin! Taktikleri değiştirmenize de gerek yok. Sadece yapmanız gereken içerik üretmede temponuzu arttıracak bazı yöntemleri devreye sokmak.

Size yardımcı olacak ve her gün kullanacağınız 5 teknik:

Öncelikle detaylı bir içerik stratejisine sahip olun.
İçerik pazarlamasında hemen başarılı olmak istiyorsanız öncelikle bir planınızın olması gerek. İçerik pazarlaması enstitüsünün 2013 yılında yaptığı ankete göre, içerik pazarlaması yapan şirketlerin sadece yüzde 44’ü açık bir planlamaya sahipmiş. Unutmayın ki eğer neyi, kim için ve hangi sonuçları almak için yazdığınızı bilmiyorsanız, ne olacağını da kestiremezsiniz. Böyle bir plansızlığın içinde de bir yere varmanız mümkün olmuyor haliyle. Yaptıklarınız da bir zaman kaybından başka bir şey olmayacak ayrıca.

Bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız paylaşacağınız içeriği üretmeye çalışmadan önce açık ve uzun vadede kullanabileceğiniz bir strateji ve plan sahibi olun.

Markanızın görünümünü içeriğe nasıl yansıtacağınızı, içeriğin kitlede nasıl bir yankı uyandıracağını ve kitlenize en iyi hangi kanaldan ulaşacağınızı öğrenmeden başlamamanız gerekir.

Önemli olduğunu düşündüğünüz içeriğiniz için aylık çizelge yapın
Çoğu pazarlamacının yaşadığı sıkıntı içerik bulmak değil var olan milyonlarca içerikten hangisinin paylaşılması gerektiğidir. Bu konuda yapmanız gereken aylık bir tablo oluşturup önemli bulduğunuz içerikleri sıralamanızdır. Bu listeye birebir uymak zorunda değilsiniz ama sizin elinizi çok rahatlatacağından emin olabilirsiniz. Anlık gelişmeleri de göz ardı etmeden ve hızlı bir şekilde içerik üreterek trafik kazanabilirisiniz.

Orijinal içerik üretin


İçerik geliştirmek, yeni içerikler oluşturmak içerik pazarlamasında hedef kitlenizi yakalamanızı ve bunun yanında çok daha kolay yayılır bir hal almanızı sağlar. Yapılan bir başka ankete göre, içerik stratejistlerinin yüzde 82’si hazır olan içeriklerin veya farklı konularda kullanılan paylaşımların değiştirilip kendi alanları için kullanılabilir hale getirmektense kendilerinin kitlelerine ve markalarına uygun içerik oluşturmak istedikleri ortaya çıkmıştır.

Orijinal içerik üretmenize yardımcı olacak 2 ipucu:
  • Kullanıcılarınızdan faydalanarak fikir alın ve içerik üretin.
  • Uzman görüşlerine başvurun.
  • Farklı kanallarda kullanabileceğiniz şekle sokun
  • Sosyal medyada içeriklerinizi paylaşmak önemlidir ama gününüzün önemli bir bölümüne mal olduğu da yadsınamaz bir gerçektir. Bu yüzden müşterilerinizi içeriklerinizi paylaşmalarını sağlamak için cesaretlendirin.

Hemen hemen yeni kuşak tüketicilerinin yarısından çoğu sosyal medyayı yeni markaları keşfetmek için kullanıyor. Markaların çoğu hala kendi içeriklerinin müşteri kitleleri tarafından paylaşılmasını sağlamış değil.

Sizlere yardımcı olacak bazı noktalar:

  • Sosyal medya butonlarınız kullanışlı ve basit olmasına özen gösterin.
  • Kullanıcılarınızın sitenizde rahatça gezinebilmeleri için yönlendirici bir format kullanın.
  • İçeriklerinizin kullanıcılarınız tarafından rahatça sosyal ağlarda paylaşılmasını sağlamak için farklı kanallardan paylaşım butonlarına sahip olun.
  • Kişisel üretkenliğe odaklan
  • İnsanların çoğu sabah masaya oturduktan sonra hemen işine odaklanmaz. Öncelikle kafalarını yormayacak bilgilendirici, eğlendirici bazı içeriklere göz atarlar. Bu gibi sebeplerden dolayı sabah masanızın başına geçtikten sonra ne tür içeriklerin ilginizi çektiğini ve zaman geçirdiğiniz alanları birkaç sabah gözlemlediğiniz zaman faydalı içerik üretmekte zorlanmayacaksınız.

İdeal olanı bulmak zaman alacaktır ama bir müddet sonra ritmi yakalayacaksınız. Kaliteli içerik çok uzağınızda olmayacaktır.

Sonuç olarak size şunu net söyleyebilirim ki hızlı ve kaliteli içerik üretmek her pazarlamacının ilk görevi olmalıdır. Sonucu kesinlikle değiştirecek temel hamlelerin başında gelmektedir.

Whatsapp İletişim