Adana Dijital Pazarlama

E-Ticaret’te Ödeme Adımlarının Conversion’a Etkisi

o

Kullanıcıyı bir sonraki adıma taşımadan önceki son durak aksiyon butonlarıdır. Bu aşamada üzerinde muğlak bir açıklama olan butonların kafa karıştırıcı olacağını unutmamak gerekiyor. Üzerinde sıradan bir “DEVAM” yazan buton ile “Alışverişi Bitir” ya da “Alışverişe Devam Et”yazan butonlar arasında algı açısından fark olmadığını söylemek yanlış olur.

İlginç bir başka davranış biçimine ise daha önce görev aldığım firmalardan birinde yapılan A/B testlerinde rastladım. Kullanıcıların, üzerinde sağa doğru ok ikonu bulunan aksiyon butonlarına tıklayarak devam etme oranları, düz ve ikonsuz butonlara göre çok daha fazlaydı. Bu seçeneği belli bir mantığa dayandırmak mümkün olmasa da, ok ikonlarının kullanıcıda yarattığı devam etme arzusu ve algısını yükselttiği yorumunu yapmak mümkün. Zaten test sonucunda karşılaştığımız bu durum sonrası kalan butonlara da ok ekleyerek yolumuza devam etmiştik.

Konuşan Başlıklar

Özellikle ödeme adımlarında kullanıcının her şeyi en kolay şekilde algılayabilmesini sağlamak için başlık ve veri girişi yapılan form alanların konuşmasını sağlamak daha iyi sonuçlar verecektir. Yani bu tip alanların yanlarına kısa açıklama metinleri eklenmesi algıyı artıracaktır. Örneğin ÖDEME başlığının altına Ödeme bilgilerinizi giriniz. Ya da SİPARİŞ ÖZETİ başlığının yanına Siparişinizin detayları gibi açıklayıcı bilgiler yazmak faydalı olacaktır.

Hata Onay Mesajları

İnternet kullanıcıları sıkça hata yapan ancak hatasından hızlıca geri dönebilen bir kitle. Tabi ki onlara en az hata yapabilecekleri sınırlandırılmış bir oyun bahçesi sunmak en mantıklısı.

Ancak yine de meydana gelebilecek hata ve yanlışlar sonucunda onlara göstereceğiniz mesajlar olabildiğince net ve anlaşılır olmalı. Kullanıcının tam olarak nerede hata yaptığını, neyi nasıl yaparsa sorunsuz olarak adımlayabileceğini olabilecek en sade şekilde göstermek ve anlatmak, onun bir sonraki adıma güvenli ve sorunsuzca geçmesini sağlamak demek.

Üye  Olmadan Alışveriş

Modern alışveriş sitelerinde artık üye olmadan alışveriş seçeneği rahatlıkla sunulabilmekte. Kullanıcı açısından da rahatlık sağlayan bu uygulamaya mutlaka geçilmeli. Buna izin vermeyen alt yapı ve sistemlerden uzak durarak, ürün almak üzere olan müşterileriniz için en kolay yolu seçmelerini sağlayabilirsiniz. Üyelik çok önemli bir dert değil, nasılsa e-posta adresi elinizde olan müşterinizi daha sonra pratik yollarla sitenize üye yapabilmeniz de mümkün. Sadece doğru ve kolay yolu bulmayı ve uygulamayı deneyin.

Kullanıcının Alışveriş Motivasyonu

Bu noktada ufak bir not iletmek istiyorum. Ödeme süreçlerinde karar vermiş müşteri unsurunun yanında o kullanıcının satın alma motivasyonu da büyük önem taşıyor. Eğer bu motivasyon yüksek ise konu üzerindeki istatistikler, araştırma ve testler bir anda yalan olacaktır. Çünkü bir ürünü satın almak isteyen ve bu arzusu yüksek bir kullanıcı önünde en kötü ödeme aşamaları dahi olsa durdurmak mümkün olmaz. Ne yapar, eder, mutlaka o ürünü sizden satın alır. Yukarıdaki tabloya bakacak olursak en çok olmak isteyeceğiniz yer mavi alan olmalı.

Whatsapp İletişim