Manşet Sosyal Medya

Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı!

Facebook’un bir süredir biyometrik veri depolama konusunda çalışmalarda bulunduğu biliniyordu. Şirket söz konusu bulut sistemi konusundaki ilk davayı kaybetti. Detaylar haberimizde.

Facebook, Fotoğrafları İzinsiz Kullandı!

Facebook’un biyometrik veri depolama çalışmaları kapsamında kullanıcılardan izinsiz olarak fotoğraflarını aldığı şeklinde iddialar gündeme gelmişti.

Hukuka aykırı bir durum olarak değerlendirilen bu durum konusunda şirkete ilgili mahkemede dava açılmıştı.

Facebook, biyometrik veri depolama konusunda kullanıcılardan izinsiz olarak fotoğraflarını kullandığı gerekçesiyle kendisine açılan davanın ilk celsesini kaybetti.

Reuters’da yer alan habere göre Kaliforniya’daki Federal Mahkeme’degörülen dava sonucunda IIinois Bilgi Gizliliği Yasası gereği Facebook’un kanun hükmünde kanuniyet ilkesi çerçevesinde haksız olduğu ifade edildi.

Facebook’un “Yüz Tanıma” özelliği çerçevesinde yaptığı çalışma, kullanıcıların Biyometrik olarak verilerini depolayabilmelerini sağlayacak.

16-05/06/biyometrik-veri-696x413.jpg

Facebook’un söz konusu dava sonucunda Biyometrik Veri Toplama, Yüz Tanıma özelliğini kullanıcılara sunup sunmayacağı bilinmez; fakat kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin son derece tartışıldığı bir ortamda insanların aklında soru işaretleri kalacak gibi gözüküyor.

 

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim