Genel

Google’dan Sosyal Medyaya Anti-Spoiler Sistemi Geliyor

Google'dan Sosyal Medyaya Anti-Spoiler Sistemi Geliyor

Yeni bölümlerini izlemediğiniz dizilerle, vizyona giren ancak henüz gidip görmediğiniz filmlerle ilgili spoilerlar yemekden bıktınız mı? İşte Google‘ın bu derdinize güzel bir çözümü bulunmakta.

Google, sosyal medya uygulamalarında popüler kültüre ait spoilerları filtreleyen bir sistemin patentini satın aldı. Bu durumun henüz Facebook, Twitter gibi başı çeken platformlarda olup olmayacağı hakkında konuşmak için henüz erken ancak, kısa bir sürede Google+’da bulunacak.

Yeni sistem sosyal medyaya okuduğunuz kitap, izlediğiniz dizi ya da filmlerin spoilerlarını engellemek için izin verecek. Program sizin okuduğunuz ya da izlediğiniz/izlemek istediğiniz şeyler hakkında sosyal medyada paylaştığınız bilgileri kendi algoritmasını kullanarak hesaplayacak ve bu hesaplamaya göre size spoilerların ulaşmamasını sağlayacak. Algoritmanın süzgecinden geçen paylaşımlar eğer sizin izlediğiniz dizi/film ya da okuduğunuz kitap hakkında bilgiler içeriyorsa sistem tarafından kullandığınız tarayıcıda ya da uygulamada engellenecek. Görmek isterseniz tıklayarak yeni bir sayfada bu spoilerlara ulaşabileceksiniz.

Anlayabilenler için şöyle de bir diyagram vermişler;

google anti spoiler

google anti spoiler

Mesela sistem hakkında Game of Thrones üzerinden bir örnek verelim; diziyi yeni yeni izlemeye başladınız. Çok da sevdiniz. Sosyal medyaya gidipte ” Ned Stark ya da Robb Stark denen elemanı çok seviyorum / Favori karakterim ” gibi şeyler yazarsanız, ”Red Wedding” olayı ile ilgili bir yorum yapan arkadaşınızın yorumu ya da paylaşımı size spoiler warning (spoiler uyarısı) şeklinde gözükecek ve yanında görebilmeniz için açmanız gereken bir yer olacak (umarım yeni başlayanlar için biz de spoiler vermemişizdir).

google anti spoiler

google anti spoiler

Gayet hoş bir özellik değil mi? Google’ın bu yeni olayı oldukça kullanışlı ve ilgi çekici olabilir. Ne zaman kullanıma sunulacak, hangi uygulamalar dahil edilecek, özellikle Facebook ve Twitter gibi en önemli iki sosyal medya platformu bu özelliği kullanacak mı gibi soruların cevaplarını şu an için bilemiyoruz.

Kaynak : webtekno.com/

Whatsapp İletişim