Genel

Blog yazılarınızda kullanabileceğiniz 6 format

Daha fazla kişiye ulaşmak için blog yazılarınızda kullanabileceğiniz 6 format

Günümüzde pazarlamacılar farkındalılık yaratmak ve bir adım daha öne çıkmak için sürekli içerik pompalıyorlar. Sürekli içerik girmenin yanında bu içeriklerin okunmaya değer, tartışılabilir, paylaşılabilir olması gerektiği de oldukça önemli bir detay.

İşin daha önemli kısmı ise etkili içeriğinizi blogda paylaştıktan sonra paylaşımınızı daha farklı formatlara dönüştürüp farklı mecralarda paylaşmak ve böylece sitenize daha çok müşteri  çekmekte yatıyor. Yani sürekli içerik üretmenin yanında zaman ayırmanız gereken bir diğer konu da içeriğinizi daha farklı formatlarda daha fazla kişiye ulaştırma çabasıdır.

Aşağıda sizlere iyi araştırılmış ve derlenmiş bir blog paylaşımının nerelerde kullanılabileceğini ve işinize olumlu etkisini gösteren bazı ipuçları paylaşacağım: 

Bültenler

Hevesli blog okuyucuları ile iletişime geçmenin en güzel yöntemlerinden biri email yolu ile bülten göndermektir. Her defasında okuyucu veya takipçilerinize sorular sorarak ilgi uyandırmaya çalışmaktansa onlara değer verdiğinizi göstermek daha faydalı bir yöntem olacaktır. Okuyucularınızın sitenizi ziyaret etmek için hep fırsatları olmayacağı için sizin ilgilenebileceklerini düşündüğünüz blog yazılarınızı email yolu ile okuyucularınıza göndermeniz daha etkili bir yöntem olacak. Sitenize kolayca yönlendirilebilecekleri bir link vermeyi unutmayın ve tabi ki spam yapmayın. 

Sosyal medya paylaşımları

Sosyal medya araştırmalarına göre iş yapan insanların 92%si sosyal medyanın kendi işleri için gerekli ve önemli olduğunu düşünüyor. Günümüzde çoğu iş alanında yapılan paylaşımlar birbirinin aynı olup ve gün içinde birkaç kez paylaşıldığından bir müddet sonra takipçi kitlesi bu paylaşımlardan sıkılır ve takibi bırakır. Böyle bir sonuç elde etmemek için blogunuzda yazdığınız içerikleri ve içeriklere gelen yorum ve sorulardan ilgi çekebileceğini düşündüklerinizi sosyal medya formatına uygun bir şekilde paylaşıp kendi işinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Yani başlığınızı yazıp link vermektense her defasında farklı bir açıdan öne çıkararak tekrar tekrar paylaşabilirsiniz.

Slideshare sunumları

Slideshare, Youtubenin sunum platformu gibidir. İçerisinde birçok sunum ve bu sunumlarla ilgilenen onbinlerce kişi bulunmasına rağmen çoğu girişimcinin gözden kaçırdığı bir yerdir. Blog paylaşımlarınızı slidesharede paylaşacak şekle dönüştürerek yeni ve ilgili bir kitleye yönelmiş olursunuz ve trafiğinizin artmasını sağlarsınız. Ayrıca bu mecrada Youtube’de olduğu gibi kolayca paylaşılma özelliğinden tahmin ettiğinizden daha kolay patlama yapabilirisniz.

Videolar

Günümüzde video çekmek ve paylaşmak eskisine göre çok daha kolay ve yayılabilir nitelikte. Işinizle alakalı uzman görüşlerinden faydalanabileceğiniz veya birşeylerin nasıl yapıldığını gösteren videolar çekerek içerik oluşturabiirsiniz. Bunu bilinirliği ve ziyaretçi tarfiğini arttımak için çok rahat bir şekilde kullanabilirisiniz.

Ekitap

Bir zamanlar ekitaplar para kazanmak amacıyla yapılan bir işken günümüzde müşteriler için kendi ürettiğiniz içeriklerin aynı alanda toplanıp ve güzel bir sonuca bağlandığı bir mecra olmaması için bir neden yok.  Kendi yaptığınız işi ve projeleri içerik halinde ekitaplaştırır ve aynı konuları tek başlıkta toplayacağınız bir model ile kitlenize mail ile atabilirsiniz.

Podcast (İnternette hazırlanan veya sonradan internette paylaşılan yayın)

Podcastler Türkiye’de çok popüler olmasa da dünyada oldukça popüler. Birçok şirket ve girişimci bloglarında podcast yayını barındırmaktadır. Siz de Türkiye’de bu konuda bir şeyler yaparak farklılaşabilir, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak blog içeriklerinizin yayılmasını sağlamak ve etkileşim sağlamak istiyorsanız medyanın birçok mecrasına uygun bir dil ve format oluşturmalısınız. Bir dahaki sefere blog yazınızı yazarken iyi araştırılmış olmasına dikkat etmenizi ve her yerde her şeyinden faydalanabileceğinizi göz önünde bulundurarak yazmanızı öneririm. Bir formatta birkaç kez paylaşmaktansa farklı formatlarda bir kere paylaşmak daha etkili olacaktır.

Kaynak: sosyalmedya.co/

Whatsapp İletişim