Genel

Google, Flash'a Veda Edip HTML5'e Geçiyor!

Google, YouTube’da HTML5 desteğinin standart hale gelmesinden sonra Adobe Flash tabanlı reklamlara da el attı. Flash içerikli reklamlar HTML5 formatına dönüştürülüyor.

Google’ın HTML5’e verdiği destek giderek artıyor. Uzun yıllardır YouTube’da Adobe Flash Player’ın yanısıra HTML5 oynatıcıya da isteğe bağlı yer veren Google, geçtiğimiz günlerde HTML5’i standart hale getirmişti. İnternet devi şimdi de reklam alanına el attı.

Adobe Flash’a veda

Venturebeat sitesinin haberine göre, Google dün itibarıyla Adobe Flash tabanlı reklamları HTML5’e dönüştürme işlemine başladı. Bu geçişin en büyük amaçlarından biri ise reklamcıların Google Display Network’te yer alan ancak Flash desteği bulunmayan cihazlara sahip kullanıcıları da hedef kitlesine katabilmek.

HTML5’e dönüştürme

Google’dan yapılan resmi açıklamada tüm Flash tabanlı reklamların HTML5’e dönüştürülemediği belirtildi. Kullanıcılar, burada yer alan Swiffy aracını kullanarak reklamlarının HTML5’e dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini test edilebilecek. Eğer Swift üzerinde işlem sorunsuz gerçekleşirse, bu reklamlar AdWords’e upload edilirken otomatik olarak yeni formata dönüştürülecek. Bakalım Adobe Flash player, Google reklamlarına da veda ettikten sonra ne kadar popüler kalabilecek?

Kaynak : shiftdelete.net

Whatsapp İletişim