Genel Manşet Teknoloji Haberleri

Google İki Farklı Sanal Platformu Tek Gözlük Setinde Birleştirecek

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik platformları birbirleriyle sıkça karıştırılıyorlar. Google, birbirinden tamamen farklı iki platform için tek bir gözlük geliştirmek için kolları sıvadı.

Sanal gerçeklik (Virtual Reality) bilgisayar tarafından taklit edilen ortamlara verilen bir isim. Genellikle sanal gerçeklik ortamları bilgisayara bağlanan bir gözlük yoluyla tecrübe edilen ortamlarda ibaret. Bunların yanı sıra bazı sanal gerçeklik ortamlarında ses, hareket ve diğer duyulardan da faydalanılabiliyor. Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) ise gerçek dünyanın bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek oluşturulan, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümü olarak tanımlanıyor. Yani biri yapay olarak oluşturulan bir platformken, diğeri daha ayakları yere basan, gerçek dünyayı modifiye eden bir sanal ortam olarak değerlendirilebilir.

Google İki Farklı Sanal Platformu Tek bir Gözlük Setinde Birleştirmek İçin Çalışıyor

İşte Google farklı gözlük setleri kullanılan bu her iki ortamı bir platformda birleştirecek bir girişim içerisinde olduğunu açıkladı. Bu da Oculus Rift ve Microsoft HoloLens’in bir arada olması gibi bir durumu işaret ediyor. Gelen dedikodulara göre Google zaten Project Daydream için bir VR gözlük seti hazırlamıştı bile. Ancak bu yeni gelişmeyle beraber Project Daydream’ in Ar ve VR olarak her iki platforma birden hükmedebileceğini de anlayabiliyoruz.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim