Genel Teknoloji Haberleri

Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor

Barack Obama’nın Küba’yı ziyaret etmesinin ardından gelişmeye devam eden ABD-Küba ilişkilerine Google kayıtsız kalmadı. Google, Küba’ya ücretsiz internet bağlantısı sağlayacak.

Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor

1962 yılında yaşanan Küba Füze Krizi’nin ardından, Küba ile ABD ilişkileri bir daha düzelmesi beklenmeyecek şekilde bozulmuştu.

Ticaret başta olmak üzere hiçbir şekilde iletişim içerisinde olmayan iki ülkenin arası ise son dönemde yaşananlarla düzelme sinyalleri vermişti.

Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, 90 yıl sonra ilk kez Küba’ya giden ABD Başkanı olmuş, ilişkilerin iyice yumuşadığına dair izleri açıkça belli etmişti.

16-03/23/19prexy-web2-master675.jpg

İki ülke arasında yaşanan bu dostluk belirtileri karşısında Google’da kayıtsız kalmadı. Firma, Küba’ya ücretsiz internet erişimi sağlayacağını açıkladı.

Airbnb, PayPal, Google firmalarının birçok yetkilisi Başkan Barack Obama’ya Küba ziyareti sırasında eşlik etmişlerdi.

Google ise Küba’da büyük bir sorun olarak betimlenen internet konusunda ülkeye ücretsizinternet erişimi sağlayacak projenin içerisinde yer alacağını açıkladı.

Google ile Küba’nın yerel internet sağlayıcısı Kcho.Mor proje kapsamında bir işbirliğine gidecek. Bu bağlamda, bir internet stüdyosu açılacak.

Küba halkı bu stüdyodan 70 Mbps’ye varan hızda interneti ücretsiz olarak kullanabilecek. Stüdyo haftanın beş günü, sabah 7 ile gece 12 arasındakullanımda olacak. Stüdyoya bir seferde en fazla 40 kişi girebilecek.

16-03/23/cuba-obama-google.jpg

Google, uygulanması muhtemel internet sansürü hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İnternet ağı, Küba Devlet Telekomünikasyon Şirketi tarafından yönetilecek ve bu şirketin internete bir sansür getirmesi ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Başkan Obama’ya Küba ziyaretinde eşlik eden diğer firmalar PayPal ve Airbnb’nin de ülkede farklı projelerin oluşumunda rol oynayacakları belirtiliyor.

PayPal iki ülke arasındaki para transferini sağlama amacı taşırken, Airbnb Küba kullanıcılarına internet sitesi açma hizmetini vermeyi planlıyor.

Android Headlines’da yer alan habere göre ülke üzerinde Netflix’in çeşitli planları olduğu konuşulanlar arasında.

:: ABD ile Küba ilişkilerinin Google gibi şirketlerin yardımıyla daha olumlu bir yönde ilerleyeceğini düşünüyor musunuz?

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim