Genel

Google Street View artık Türkiye’de

Google’ın yıllar geçmesine rağmen ülkemizde yatırım yapmadığı Street View yani sokak görünümü ürünü artık Türkiye’de. Yurt dışında uzun yıllardır severek kullanılan ve kullanıcılara merak ettikleri önemli yerleri gezdirme ve birçok ülke ve şehirde sokak sokak gezme imkanı veren Street View artık Türkiyeyi de bu hizmetine dahil etti.

Google’nin uzun zamandır bu çalışmanın yapıldığı biliniyordu fakat Türkiye’nin neredeyse %90’ını kapsayan bir şekilde yayına başlaması beni oldukça şaşırttı. Bazı kaynaklarda Güneydoğu bölgesinin yer aldığı söylense de Street View şu anda Türkiye’nin neredeyse bütün illerini kapsayacak bir şekilde çalışıyor. Sadece şehirlere göre ara sokaklar değişiyor diyebiliriz.

Bakalım Türkiye’de kullanıcılar sokak sokak gezerken nelerle karşılaşacak ve paylaşacak.

Google’nin bu hizmetini kullanabilmek için:

  • https://www.google.com/maps/ adresine giriş yapın.
  • Gitmek istediğiniz adresi yazın.
  • Açılan sayfada “earth görünümü” seçin.
  • Açılan sayfada aşağıdaki alanda yan yana o bölgenin fotoğrafları ve bazı sokakların “street view” görünümü yer alıyor olacak.
  • Yazdığınız adresi direkt bulabilir veya yakın bir adresten sokakları ilerleyerek oraya gidebilirsiniz.

Tabi tekrar etmekte fayda var henüz tüm yerler eklenmemiştir bu nedenle bazı yerleri bulamayabilirsiniz. Tek tek fotoğraflanan bölgelerin birleştirilmesi ile elde edilen bu görüntüler sanırım maksimum 2 yıl kadar eskidir. O dönemlerde başlandığını düşünecek olursak kendinizi veya tanıdık bir şeyi bu görüntülerde arıyorsanız (şu anda en çok yapılan şey) aklınızda olsun. 🙂 Bunu neden mi söylüyorum;

Capture

Capture2

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim