Genel

Google’ın Yeni Porjesi İnternet Balonları: Project Loon

Google’ın Yeni Porjesi İnternet Balonları, Project Loon, Google bu balonlar ile dünyanın değişik bölgelerine internet erişimi sağlamayı planlıyor.

Google Endonezya’da üç yerek internet sağlayıcıyla anlaşarak helyum dolu balonlarla internet erişimini genişletmek istiyor.

Google yeni iddialı projesi Endonezya genelinde internet kullanımını arttırmak. 20000 adet helyum balonu kullanarak Endonezya geneline internet erişimini arttırmak istiyor. İstatistiklere göre Endonezya’da şu anda nüfusun üçte birinden az kısmı internet erişimine sahip.

Teknoloji devi Google (bağlı olduğu yeni şirket ismi Alphabet), Endonezya’nın en büyük üç telekom şirketiyle çalışmayı ortak yürütecek.

internet-balonlari-2016-730x360

Proje Loon, 17500 dağlık ve ormanlık alanda, 250 milyon Güneydoğu Aysa milleti içinde internet bağlantısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Şu anda Endonezya internet erişim oranı yüzde 29 ve bağlantıları nispeten yavaştır. Endonezyalı telekom firmaları Telkomsel, Axiata ve Inmost internet bağlantısını Endonezya’nın tamamına verebilmek için Google ile ortak bir çalışma içerisine girdiler. Proje çarşamba günü Google merkezinde duyuruldu.

google-internet-balonu

Google, Endonezyalı telekom firmaları Telkomsel, Axiata ve Inmost ile birlikte

Proje balonları 12 ay boyunca Endonezya üzerinde duracak ve Endonezyalılar herhangi bir mobil cihaz kullanarak balonlar üzerinden internet erişimi alabilecekler.

Proje Loon ilk olarak Yeni Zelanda’da Haziran 2013’te ortaya çıktı. Google X bölümünün bir parçası olarak sürücüsüz araba gibi yenilikler için o zamandan beri bağlantı yelpazesini arttırmak için farklı yollar denendi ve balonlar bulundu. Ayrıca Sri Lanka ve Avustralya’da şirketler balon odaklı internet erişimi için imza attılar.

Kaynak: haberbilisim.com

Whatsapp İletişim