Genel Teknoloji Haberleri

Hamburger Ustası Robot Yaptılar!

CaliBurger adlı hamburger zincirini sahibi Cali Group ve Miso Robotics tarafından geliştirilen Robot Flippy , hazırladığı hamburgerlerle ustaları kısa bir süre sonra işinden edebilir.

Robot Flippy İle Tanışmaya Hazır Mısınız?

Flippy isimli robotun uzmanlık alanı hamburgerler. Mutfaktaki pişirme için gerekli malzemeleri bulmak için sensörler ve kameralara sahip olan Flippy, adeta bilim dünyasında çığır açacak nitelikte. Ayrıca sürekli kendini geliştirebilen robot,bunu derin öğrenme yazılımıyla yapıyor.

Hamburgerleri ızgara üstü de çevirmenin dışında pişme düzeyleri ve ısılarını da takip edebiliyor. Hamburger köftesi ideal oranda pişince de çalışanları uyaran robot, çok yakında ustaları işinden edecek gibi gözüküyor!

Robot Flippy Hamburgerlerin Pişip Pişmediğini Anlıyor!

Flippy, yuvarlak haznesiyle köfteleri rahatlıkla ızgaradan alıp çevirip, pişen köfteleri hamburger ekmeklerinin üzerine koyabiliyor. Robot Flippy, insan elini gördüğü zaman ise ona çalışma alanı için yer açıyor.

Robotics’in CEO’su David Zito, Flippy’nin de otonom otomobiller gibi zamanla tecrübe kazanacağını ve sürekli öğrenmeye devam edeceğini ifade etti. Zito ayrıca, Flippy’nin tavuk kızartma, sebze kesme, tabakları hazırlama gibi diğer mutfak görevlerine yardımcı olması için de eğitilebileceğini belirtti.

Flippy’nin önümüzdeki iki yıl içinde 50’den fazla CaliBurger restoranında göreve başlaması planlanıyor.

 

Kaynak: Milliyet

Whatsapp İletişim