Genel Teknoloji Haberleri

Huawei Kirin işlemci için SMIC çözümü! ABD devrede

Huawei, P40 serisi sonrası akıllı telefon piyasasında tutunmak için yeni bir yol peşinde. Firmanın, Kirin 710A işlemcisinin üretimini gerçekleştiren Çinli çip üreticisi SMIC şirketi ile Huawei Kirin işlemci ailesi yeniden hayata dönebilir. Ancak ABD bu şirketi de kıskaca almış durumda.

Huawei Kirin işlemci ailesi için SMIC hamlesi

Aslında SMIC için ilk alarm zilleri geçen ayın başında çalmaya başladı. Firmanın Çin ordusu için çip ürettiğine dair iddialar nedeniyle, ABD firmanın müttefik ülkelerden parça temini yapmasının önüne geçmek istiyor.

Huawei için son olarak Honor Play 4T için 14 nm işlemci mimarisine sahip Kirin 710A işlemcisini üreten SMIC, 7nm ve 5nm işlemci üretebilecek teknolojiye ise sahip değil. Gelen bilgilere bakılırsa firma bu teknolojiye sahip olmak için çok daha gelişmiş liografi ekipmanları almaya çalışıyor.

Her ne kadar SMIC Çin firması olsa da, hali hazırda işlemci teknolojisi için önemli ekipmanlar ABD ve müttefiki olan ülkelerin elinde bulunuyor. Çinli şirketin ABD yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Çin ordusuyla hiç bir bağları olmadıklarına dair kanıtlar sunduğu da gelen bilgiler arasında.

Bloomberg’in haberine göre ise ABD, şirketin Çin’de yürüttüğü tüm geliştirme süreçlerini kontrol altına almanın planlarını yapıyor. ABD’nin böyle bir müdahalesi ise Huawei’nin işlemci planlarını suya düşürebilir. Huawei bir taraftan da Tayvanlı MediaTek ile anlaşmanın da peşinde koşuyor. Kısacası akıllı telefon piyasasında liderliğe oynayan firma, ABD Başkanı Trump ve yönetiminin tüm baskılarına karşı çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, Huawei P40 serisi sonrası Kirin işlemci ailesi yeniden karşımıza çıkabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak :Shiftdelete

Whatsapp İletişim