Teknoloji Haberleri

11. ve 12. nesil Intel işlemcilerin özellikleri sızdırıldı!

Eylül ayında G serisi Tiger Lake işlemcilerini tanıtan Intel, mobil tarafta H serisi için de hazırlıklarını sürdürüyor. 2021 yılında da Alder Lake masaüstü işlemcilerini tanıtacak olan Intel, piyasayı AMD’ye bırakmak istemiyor. Özellikle mobil taraftaki üstünlüğünü büyük ölçüde sürdüren Intel, masaüstü işlemcilerde yaptığı hatayı tekrarlamak istemiyor. Şimdi ise, 11. nesil ve 12. nesil Intel işlemcilerin özellikleri sızdırıldı.

Eylül ayında tanıtılan G serisi Intel Core i7-1185G7 işlemcisinin performansını da sizlerle paylaşmıştık.

11. ve 12. nesil Intel işlemcilerin özellikleri detaylandırıldı

Notebookcheck tarafından sızdırılan bilgilere göre Intel, yeni işlemcileri ile pazara iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor. Bu bilgiler çok yüksek ihtimalle doğru olsa da sızıntı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple, sızdırılan özelliklerin tanıtım tarihine kadar değişme olasılığı da mevcut.

Tiger Lake-H özellikleri

Sızdırılan özelliklere göre yeni işlemciler 35W ve 45W olmak üzere iki varyantta sunulacak. Bu tarz bir sunumu, bu yılın başlarında tanıtılan AMD’nin 4000 serisi işlemcilerinde de görmüştük. 11. nesil Intel Tiger Lake-H işlemcilerin dikkat çeken özellikleri arasında DDR4-3200 MHz DRAM desteği bulunuyor. Buna ek olarak, 128 GB kapasiteye kadar destek sunulacak.

Intel Alder Lake-P ve Alder Lake-S özellikleri

45W Tiger Lake işlemcinin 8 çekirdek 16 izlek bir tasarım ile gelmesi bekleniyor. Grafik tarafınsa ise 32 grafik yürütme birimine sahip Intel Xe grafikleri bulunuyor. Bu dahili grafik birimi, 8K 60 FPS HDR içerikleri işleyebilecek güce sahip. Uzun zamandır 14 nm litografide takılı kalan Intel, yeni işlemcilerinde 10 nm Willow Cove çekirdek mimarisini kullanacak.

Alder Lake P serisi masaüstü işlemcileri temsil ederken, S serisi ise mobil işlemcileri temsil ediyor. Her iki seri de hyperthreading özelliğine sahip olacak.

12. nesil Intel işlemcilerin özellikleri arasında en dikkat çeken detay ise, DDR5 RAM desteğine sahip ilk işlemci serisi olmaları. Sızdırılan bilgilere göre, S ve P serisi DDR5-4400 MHz RAM desteğine sahip olacaklar. Dahili grafik birimi tarafında ise Intel Xe-LP ile gelecek olan işlemcilerden S serisi 96 grafik yürütme birimine, P serisi ise 32 grafik yürütme birimine sahip olacak. Her iki işlemci de gelişmiş yapay zeka teknolojisi olan Intel Gaussian and Neural Accelerator 3.0 desteğine sahip olacak.

Alder Lake serisi Wi-Fi 6E 802.11axR2 desteğinin yanı sıra, PCI Express 5.0 desteğine sahip ilk Intel işlemciler olacak. İşlemcilerin PCIe desteği ise şu şekilde:

  • Alder Lake-P: İşlemci tarafında x8 PCIe 5.0 ve 2 tane x4 PCIe 4.0 olmak üzere toplamda 16 PCIe yolu. Çipset tarafında x12 PCIe 3.0 yolu.
  • Alder Lake-S: İşlemci tarafında x16 PCI.e 5.0 ve x4 PCIe 4.0 olmak üzere toplamda 20 PCIe yolu. Çipset tarafında x16 PCIe 4.0 ve x12 PCIe 3.0 yolu.
  • Tiger Lake-H: İşlemci tarafında x16 ve X4 PCIe 4.0 olmak üzere toplamda 20 PCIe yolu. Çipset tarafında x16 PCIe 3.0 yolu.

Kaynak:Shiftdelete

Whatsapp İletişim