Genel İnternet Reklamcılığı

İçerik Pazarlama Nedir?

Marka ve ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan hedef kitleye, ilgi alanları çerçevesinde bilgi verici, ilgi çekici, fayda odaklı içerik sunmaktır. Sunduğumuz içeriklerin gelir sağlayıcı aksiyonlara dönüşmesi fakat bu etkinin hedef kitlede hazımsızlık yapmaması en önemli konudur. Bu yüzden ben, içerik pazarlamasını şöyle de özetliyorum:

“İçerik pazarlaması, reklam yoluyla potansiyel müşteri aramak değil; potansiyel müşterinin aradığı reklamı sağlamaktır.”

Yukarıdaki tanımda, reklam kelimesini çok sık kullanmış olmam sizi yanıltmasın. En iyi içerik pazarlaması reklam kokmayan içeriklerle mümkündür. Unutmayın: İnsanlar her yerde reklama boğulmaktan sıkılmış veya doyum noktasına ulaşmış durumdalar. Bu yüzden, kendi rızalarıyla internette reklam yazısı (reklam içeriği) aramayacakları kesindir. Onlara aradıkları bilgiyi verin ama bunun bir de reklam değeri olsun.

Blog Yazıları İle En Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yapacağımız ilk iş, strateji hatalarımızdan kurtulmak olmalı. Pazar payı çok yüksek markaları incelediğimde bile çok bariz strateji hataları görüyorum. Bunlardan biri de tamamen SEO odaklı (arama motoru uyumlu) blog yazıları oluşturmalarıdır. Aslında içeriklerinizin arama motorları ile uyumlu olması bir strateji hatası değildir. Bu doğru bir strateji ancak “tamamen SEO odaklı” olmasından kastım, içeriğin dönüşüm odaklı olmamasıdır. İşte bu yanlış bir strateji.

Oluşturduğunuz içerikleri başta dönüşüm odaklı hazırlamanız, ardından arama motorları ile uyumlu hale getirmeniz çok daha etkili bir hamle olacaktır.

Haber sitelerini incelediğinizde aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerin sık sık tekrar ettiğini ve bu tekrarı sağlamak için laf kalabalığının sınır tanımadığını görebilirsiniz. Bu tür içeriklerden satış anlamında dönüşüm beklemek çölde kutup ayısı aramak kadar anlamsızdır.

Peki, haber siteleri bunu neden yapar?

Haber sitelerinin içerik yayınındaki amacı, bir ürünü satmak yerine ziyaretçi sayısını artırmak, site içi dolaşımı artırmak ve benzeri hedeflemeler şeklindedir. Bu yüzden okuduğunuz haberin sağında solunda ilgi çekici yeni manşetlerle karşılaşırsınız. Haber siteleri için dönüşüm hedefi şudur: Ziyaretçi sayısında artış sağlayarak sponsorların ilgisini çekmek. Tıpkı TV kanallarının diziler aracılığı ile reyting artırıp sponsorlardan reklam alması gibi düşünebilirsiniz.

ÖZETLEMEK GEREKİRSE:

  • Blog yazılarınızda “siz değerli müşterilerimize” şeklinde klişelerden değil, onların aradığı bilgilerden bahsedin
  • Pazarlamayı hedeflediğiniz ürünleri anlatmak yerine o ürünler için ayrı bir sayfa oluşturup, blog yazınızda ilgili üründen çok kısaca bahsedin. Bu bahsetmeyi de tam olması gereken noktada yaparak ürün sayfasına yönlendirme yapın.
  • Ürün için anahtar kelime özelliği taşıyan kelimeleri linkleyerek bu kelimelerden satışa yönelik dönüşüm beklemeyin. Linklediğiniz kelimeye tıklanması için okuyucu kişiyi aksiyona davet edin.
  • Blog yazılarınızın doğru uzunlukta olup olmadığını analiz edin. Bunun için Google Analytics ve Hotjar gibi analiz araçlarından faydalanabilirsiniz.
  • Aksiyon çağrılarınızın insanlar üzerinde etkisi olup olmadığını inceleyin. İnsanların bu çağrılara karşı tepkilerinin ne şekilde olduğunu izleyin. Bunu yapmak için Hotjar ve benzeri analiz araçlarından yardım alabilirsiniz.
  • Analiz ve ölçümleme araçlarından elde ettiğiniz verilere göre yazılarınızı revize edin.
  • Dönüşüm oranı en yüksek blog yazılarınızı Google Analytics ile tespit edin ve bu yazılara reklam bütçesi ayırın.
Whatsapp İletişim