Sosyal Medya

Sosyal Medyada Dönüşüm Odaklı Paylaşım Nasıl Yapılır?

İçeriklerini geniş kitlelere duyurmak isteyen herkes gibi siz de sosyal medyanın gücünü kullanmak istiyorsunuz. Sosyal medyada dönüşüm almak için periyodik paylaşımlar yapıyorsunuz. Buna rağmen sosyal medyada dönüşüm sağlama konusunda güçlük mü çekiyorsunuz?

Yoksa durum daha mı vahim? Öyleyse: Facebook paylaşımlarınıza kimse tıklamıyor. Twitter’da kimse retweet yapmıyor, instagramda like’lanmıyorsunuz. Tüm bunlar yaşanırken başkalarının yaptığı sosyal medya paylaşımlarının çılgınlar gibi etkileşim alması “acaba nerede hata yapıyorum?” demenize sebep oluyor. Aslında hata yapmıyorsunuz. Sadece küçük bir eksiğiniz var. Birazdan paylaşacağım yöntemleri uygulamaya başladığınız anda sosyal medya paylaşımlarınızın tıklandığını, paylaşıldığını ve beğenildiğini göreceksiniz.

Birazdan anlatacağım teknikler, bizzat tarafımdan denenmiş, ölçümlenmiş ve işe yaradığı tespit edilmiştir.

İNTERNET KULLANICILARININ DAVRANIŞLARINI DOĞRU ANALİZ EDİN

İnternet kullanıcılarının sosyal medyadaki davranışları ile arama motorlarındaki davranışları aynı değildir! Aradaki farkı siz de biliyor olmalısınız ancak paylaşım yaparken bu farkı göz ardı ettiğinizi düşünüyorum.

Öyleyse hatırlatıyorum:

İnsanlar arama motorlarını, bir bilgiye veya adrese ulaşmak için kullanırlar. Dolayısıyla ilk aksiyon çağrısı kendi zihinlerinde oluşur.

Örnek

“Kurumsal firmaların facebook paylaşımları nasıl olmalıdır?” sorusuna cevap arayan bir kişi en basitinden google’da arama kutucuğuna “kurumsal firmalar için sosyal medya kullanım teknikleri” tarzında bir arama terimi girer. Gördüğünüz gibi, kişi burada kendi kendine aksiyon almıştır.

Sosyal medyada ise durum çok farklıdır. İnsanlar facebook veya twitter’ı açtığında (veya diğer mecralar) önce günün menüsüne bakarlar.

Menü mü?

Evet, zaman tüneli dediğimiz ana ekranda bağlantılı olduğunuz kişi veya sayfaların paylaşımlarını görürsünüz. Popüler hashtag’ler veya sponsorlu iletilerle karşılaşırsınız. Google gibi temiz bir sayfa ile karşılaşmazsınız. Peki, sosyal medya platformlarında alt alta dizilmiş yüzlerce iletiden hangilerine tıklarsınız? Tabi ki ilginizi çeken ve sizi aksiyona teşvik eden paylaşımlara. Bu durumda, kendiliğinizden aksiyon almak üzere değil; aksiyona davet edilmeniz üzerine tıklama yapmış olursunuz.

İşte sosyal medya için başlık oluşturma tekniği ile arama motoru için başlık oluşturma tekniği arasındaki temel farklılık buradan gelir. İnsanlar arama motorlarını bizzat kendi ihtiyacına yönelik kullanırken, sosyal medyayı menüden ne seçeceğini düşünmek üzere kullanır.

Peki, insanların gözleri sosyal medyada neyi arıyor, insanlar ne tür paylaşımlara daha çok tıklıyor?

İşte cevabı:

SOSYAL MEDYADA İNSANLARIN İLGİSİNİ ÇEKEN PAYLAŞIMLARIN ÖZELLİKLERİ

Sosyal medyada en çok tıklanan içerikler genellikle şu yapılardadır:

 • eğlenceli,
 • espirili,
 • komik,
 • sıradışı,
 • haber değeri olan,
 • şaşırtıcı,
 • duygusal

ve aksiyon çağrısı olan paylaşımlar sosyal medyada dönüşüm sağlamaktadır. Bunu çoğumuz biliyoruz zaten.

Şimdi şu soruya cevap arıyor olabilirsiniz:

“İyi ama benim ürün veya markam bu kategorilere uygun değil. İnsanların tıklamasını istediğim bağlantıda bu tür konular da yok. Bu durumda benim sosyal medya paylaşımlarımda dönüşüm veya etkileşim olmayacak mı?”

Eğer böyle düşünüyorsanız cevap vereyim: Tabi ki de dönüşüm olacak ve etkileşim alacaksınız. Paylaşımlarınız ne üzerine olursa olsun, onları dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bunu sağlamak, sadece kurgulayacağınız basit bir kompozisyona bakar. Şimdi o kompozisyonun özelliklerine geçelim.

Özellikle tane tane anlatıyorum çünkü bu oldukça basit ama dikkatlice uygulanması gereken bir yöntem!

KURAL 1: Doğru Görsel Kullanımı

Diyelim ki ürün satışı yaptığınız bir web sayfası için facebook paylaşımı yapmak istiyorsunuz. Ürünün listelendiği web sitenizde, kullanılan görsel doğrudan ürüne ait beyaz oda fotoğrafı olabilir. Genellikle de öyle olur. Ürün sayfanızın URL adresini kopyalayıp facebook sayfanıza yapıştırdığınızda ise sayfadaki görsel otomatik olarak paylaşımın yanında veya üstünde belirir. İşte bu paylaşımı hiç değiştirmeden, bu şekilde onaylarsanız dönüşüm getirmeyecek olması muhtemeldir. Birkaç kişi dışında kimse tıklamayacak, paylaşımınızla ilgilenmeyecektir.

Yapmanız gereken ise, sosyal medya paylaşımınız için belirlediğiniz kompozisyona uygun görsel kullanmaktır. Örneğin, camı kırılmayan bir cep telefonu satıyorsunuz. Bugün yapacağınız sosyal medya paylaşımında cep telefonunun işlemcisi, kamerası ve benzeri özelliklerinden ziyade camının sağlamlığı üzerine bir kompozisyon oluşturmak istiyorsunuz. Bu durumda, telefonun vitrindeki resmini paylaşmanın bir anlamı yoktur. Yanında bir çekiç ile aynı sehpa üzerinde duran telefon görseli paylaşmanız ise oldukça yerinde bir seçimdir. Bu sadece küçük bir örnek. Bu tür kurguları kafanızda çoğaltabilirsiniz. Anlaşabildiğimizi düşünüyorum 

DURUN BİR SANİYE!

Sadece güzel bir görsel bulmak da yetmez. Şimdi o görselin üzerine yazacağımız metni düşünmemiz gerekiyor. İşte bitirici kısmı burası!

Hemen açıklıyorum:

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI İÇİN İLGİ ÇEKİCİ MANŞET ATMAK

Haber siteleri bu işi sinir bozucu bir şekilde yapar ve ne yazık ki işe yarar. Merak etmeyin, ben size haber siteleri gibi alakasız ve gereksiz manşetler atmanızı önermeyeceğim. Sadece konuyu biraz daha merak uyandırıcı hale getirmenizi sağlayacağım. Camı kırılmayan cep telefonu için yapacağımız paylaşım örneği üzerinden devam edelim.

Görselin üzerine yazacağınız metin ne olurdu?

 1. Kırılmaya karşı dayanıklı ekrana sahip xphone
 2. Henüz ekranını kırabilen olmadı!

Yukarıdaki 2 manşet arasından hangisi dikkat çekici? Unutmayın siz facebookta gezinirken amacınız bir cep telefonu bulmak ve incelemek değildi. Bu durumda 1. manşetle ilgilenme olasılığınız düşüktür. Öte yandan 2.manşet cep telefonu arayışı olmayan insanların da dikkatini çekebilecek niteliktedir.

“Allah Allah! Nasıl bir ekranmış bu, kimse kıramıyor?”

Bu manşetleri uzun süre düşünmedim. Yazıyı yazarken anlık olarak aklıma geldi. Benim oluşturduğum 2 numaralı manşet, daha çok bir blog sayfasına yakışır nitelikte olabilir ama sizler bu örneği kendi ürün ve sitenize göre geliştirip kullanabilirsiniz.

UNUTMAYIN: Manşet metnini aşağıdaki örnek paylaşımda olduğu gibi görselin üzerine yazacaksınız. Yani sosyal medya paylaşımını yapmadan önce küçük bir görsel düzenleme aracına ihtiyacınız olacak. Bu bazen Paint bile olabilir.

Bu bloğu ziyaret eden hiçbir ziyaretçiyi doyurmadan göndermem  Bu yüzden aşağıdaki canlı örneği de paylaşarak bu teknikleri somut bir şekilde sunmak istiyorum. 

ETKİLEŞİMİ YÜKSEK ÖRNEK SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI (Facebook)Aağıdaki facebook paylaşımına tıklayanlar, bir tür satış tekniğini anlattığım blog yazımı ziyaret etmiş oluyor. 

Doğru Paylaşım

Aşağıdaki facebook paylaşımına tıklayanlar da aynı sayfaya gidiyor. Aralarındaki fark ise kompozisyon biçimi. Aşağıdaki paylaşım, ilgili blog postun URL adresini doğrudan facebook sayfasına yapıştırmam sonucu otomatik gelen ön izlemedir. Eğer sizde sayfalarınızın URL adresini kopyalayıp, facebook duvarınıza yapıştırdıktan sonra direk YAYINLA butonuna basıyorsanız aşağıdaki gibi vasat paylaşımlar elde ediyor olmak sizi şaşırtmamalı.

SOSYAL MEDYADAN DÖNÜŞÜM ALMANIZI SAĞLAYACAK İLAVE BİLGİLER

 • Yukarıdaki teknikleri uygularken kullandığınız görselin üzerine yerleştireceğiniz mesajın 7 kelimeden uzun olmamasına önem gösterin. 7 kelimeden uzun mesajların okunma oranı düşüktür. Ne kadar az kelime ile dikkat çekebilirseniz o kadar avantajlı olursunuz.
 • Kullandığınız görsellerin üzerine text yazarken, arka plan ile yakın renklerde yazmayın. Metin ile görsel birbirine karışmasın ve gözü yormadan kolayca okunabilsin.
 • Kullanacağınız görsellerin boyutlarını paylaşım yapacağınız sosyal medya sayfasına göre şekillendirin. Aksi halde görsel üzerine yazdığınız metinler ekranın dışına taşabilir veya benzeri bozukluklar olabilir. Aşağıda 2017 yılı için sosyal medya görsel boyutlarının (ölçülerin) ne olması gerektiğini açıkladım.
Whatsapp İletişim