Genel

İnternet Reklamcılığı Avantajları

Günümüzde internet şüphesiz ki reklam için önemli ve etkin bir araç haline geldi. İnternet reklamcılığı ve pazarlama çok yakında televizyon, radyo, gazete, dergi gibi geleneksel medya araçlarının yerini alacak gibi görünüyor.

İnternet kullanıcı sayısı dünya çapında hızla artarken, interneti kullanan insanların yaş yelpazesi de genişliyor. İletişim ve eğlence için günlük hayatta önemli bir hale gelen internet kullanımı gün geçtikçe alışılmış eğlence anlayışı, promosyon ürün reklamları ve geleneksel medyanın yerini alıyor.
Bazı firmalar kalem, kartvizit, kupa gibi promosyon ürünleri ile yapılan reklam faaliyetlerini oldukça pahalı ve verimsiz buluyorlar. Aynı şekilde bu tür televizyon, radyo, dergi, gazete vb. geleneksel pazarlama biçimleri ise başvurulacak son yöntemler haline geliyor.
Aşağıda sıraladığımız avantajlar, internet reklamlarının gün geçtikçe ne derece önemli hale geleceğini de gözler önüne seriyor.

İnternet reklamlarının sunduğu avantajlar:

1. Geniş Kapsama Alanı

İnternet reklamları, reklamlarınızın küresel ölçüde yayılmasını ve geleneksel reklamlara göre çok daha geniş kitlelere ulaşım sağlıyor. Dolayısıyla internet reklam kampanyaları ile firmalar çok daha iyi sonuçlar alabiliyor. İnternet reklamları ile ayrıca bu geniş kapsama alanını firmanın hedef kitlesine göre kısıtlama imkânı oluyor.

2. Hedef Kitle

Geleneksel reklamlarla karşılaştırıldığında internet reklamları her zaman hedef kitleye ulaşım için yardımcı olur. Ulaşılmasını istediğiniz kitleyi doğru seçebildiğiniz zaman ise reklam giderlerinizde ciddi oranda düşüş olacaktır.

3. Düşük Maliyet

İnternet reklamcılığı ve pazarlamanın bir diğer avantajı geleneksel reklam faaliyetleri ile karşılaştırıldığında maliyetinin düşük olması. Çok daha az maliyetle daha geniş kitlelere ulaşılabiliyor. Coğrafi konumlara göre de net rakamlar belirlenebiliyor.
İnternet reklamcılığının diğer mecralara göre daha ekonomik olmasının başlıca sebepleri; hedef kitleye doğrudan ulaşım, reklam uygulamalarının ölçümlenebilmesi ve bir seferde çok sayıda yayın yapılabilmesidir. Ayrıca internette reklam uygulamaları diğer mecralarla kıyaslanamayacak kadar hesaplıdır.

4. Aydınlatıcı Olmak

İnternet reklamları ile reklam veren firmalar nispeten daha düşük maliyetle ulaştıkları kitleyi firmaları ya da kampanyaları hakkında bilgilendirebiliyor. İnternet reklam kampanyalarının çoğunda kullanıcılar reklamda belirtilen ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi alması amacıyla başka bir sayfaya ya da web sitesine yönlendirilebiliyor.

5. İnteraktif

– Hedef kitleye doğrudan ulaşım
– İnternet kullanıcıları ile doğrudan iletişim & etkileşim
– İnternet kullanıcıları ile diyalog geliştirilmesine neden olma
– Satışa yönelik promosyonlarla katılımı sağlama
– Hedef kitleye ait verilerin toplanma imkanı

İnternet reklamcılığı, hedef kitleye direkt ulaşımı sağlar. İnternet kullanıcıları, İnternet reklamcılığı uygulamaları dahilinde kullanılan reklam araçlarıyla iletişime geçer, reklam verene ait marka veya ürünler hakkında tüm yeniliklerden anında haberdar olur, etkileşim kurar. Bu sayede reklam veren, marka ve ürünleriyle ilgili kullanıcıların bilgilerine erişim sağlar ve etkileşimi güçlendirerek avantaj sağlar.

6. Ölçülebilir

– Performansa yönelik, sonuç odaklı reklam
– Gerçek zamanlı analiz & raporlama
– Reklamın kaç kişi tarafından görüldüğü
– Kaç kişinin reklama ilgi gösterdiği
– Kaç kişinin web sitesini ziyaret ettiği
– Reklama ilgi gösteren kitlenin demografik yapısı
– Reklamın dönüşüm oranları

İnternet reklamcılığı; performansa yönelik ve sonuç odaklı bir reklam türüdür. İnternet reklam uygulamaları sonuçları detaylı olarak analiz edilip raporlanabilmekte, reklam veren bir sonraki kampanyasını bu raporlar dahilinde yönlendirmekte ve harcadığı bütçenin karşılığında ne kazandığını görebilmektedir.Etkili analitik araçlarla birçok reklam gerçek zamanlı yönetilebilir ve ölçülebilir oluyor.

7. Esnek

– Reklam yayına alış sürecinin kısa oluşu
– Reklam veya içeriğinin hızlı müdahale ile değiştirilebilmesi
– Reklamın yayında olduğu siteler dışında bir site talep edildiğinde kısa sürede geçiş yapılabilmesi

İnternet reklamcılığı uygulamalarında; reklam verenin talebi üzerine hızlıca tür, format ya da içerik değiştirilebilir ve diğer mecralarda olduğu gibi reklamlar zaman üzerinden sınırlandırılmaz. Üstelik İnternet reklam uygulamalarında 7/24 yayın imkanı olması da önemli bir avantajdır.

8. Daha İyi Markalaşma

Reklam herhangi bir şekilde markalaşmayı geliştirmek konusunda yardımcı olur. İnternet reklamları ile firmanın ürün ve hizmetleri konusunda markalaşmayı geliştirmek çok daha verimli bir şekilde gerçekleşir.

9. Ödemede Esneklik

Esnek ödeme seçenekleri, internet reklamlarının bir diğer avantajı. Geleneksel reklam kampanyalarında firmaların reklam ajansına bir anda tüm miktarı ödemeleri gerekiyor. Sonuçları ne olursa olsun bu ödemenin yapılması bazı durumlarda firmaları zor durumlarda bırakabiliyor. Ancak internet reklamcılığında firmalara sadece nitelikli satış, tıklama veya gösterim için ödeme yapmak gibi esneklikler sunulabiliyor.

10. Yatırım Getirisi

İnternet reklamlarında genellikle performansa dayanan ödeme sistemi kullanıldığı için; geleneksel reklam projelerine oranla, yatırım getirisi çok daha iyi olabiliyor.

Kaynak : www.synergyistanbul.com,www.internetreklamrehberi.com

Whatsapp İletişim