Genel

İnternet’in Yaratıcısı Serbest İnternet İstiyor!

Geliştirdiği HTML işaret dili ile internetin yaratıcılarından biri olarak kabul edilen Tim Berners-Lee, Avrupa’daki internet kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu.
CERN Laboratuvarları bünyesinde 1989 yılında HTML işaret dilini geliştirerek World Wide Web (WWW) olarak tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kuran Tim Berners-Lee, günümüz internet kullanımına ilişkin önemli açıklamalarda yaptı.

World Wide Web Consortium başkanı olan Lee, Avrupa’daki mevcut internet kullanımının serbest hale getirilmesi yönünde girişimlerde bulunulması gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu tarafından, 5G ihalesine katılacak olan telekom operatörlerine sunulan net tarafsızlık ilkesine değinen Lee, net tarafsızlık ilkelerinin internete uyarlamasının kullanıcılara açık internet deneyimi sunması gerektiğini belirtti.
The Verge’de yer alan habere göre, Avrupalıların sahip oldukları yüz milyonlarca ağın serbest bir şekilde yürütülmesinin kendileri açısından son derece önem taşıdığını dile getiren Lee, devletlerin ekonomik büyüme ve sosyal ilerleme için açık internet prensiplerini korumalarının esas olduğunu vurguladı.

Avrupa kıtasında geçtiğimiz yıl internet sağlayıcıların her ülkeye eşit oranda hizmet sağlamadıkları iddiaları gündeme gelmişti.

Şirketlerin “pragmatik kurallarının”, kullanıcıları yeniliklere ve yatırım teşvik noktasında olması gerektiğinin altı çizilmişti.

Tim Berners-Lee, söz konusu güçlü kuralların Avrupa’daki rekabeti arttırarak yenilikçi ve yaratacağını, bunun da Avrupa’nın dijital ekonomide ilerleme sağlamasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

kaynak: shiftdelete

Whatsapp İletişim