Dijital Pazarlama Genel Teknoloji Haberleri

James Bond’dan Teknoloji Tavsiyeleri

007 James Bond Spectre filminde yer alan teknolojik ürünleri değerlendirdik. Hollywood’un ürün yerleştirme akımı James Bond’u da esir almış durumda…

Her filmde gizli veya açık ürün tavsiyeleri yapılıyor. Bunun teknik adı “Ürün Yerleştirme” (Product Plasement) olup, sponsorluk, reklam veya başka adlarla film yapımcıları ile marka yöneticileri genelde birlikte çalışırlar. Hatta Amerika’da her yıl Product Plasement Awards adıyla her yılın en iyi ürün yerleştirmeleri ödüllendirilir.

Mesela, geçen yılın en iyi ürün yerleştirme markası Apple oldu. Aynı ödülü 2013 yılında Budweiser, 2012 yılında ise Mercedes almıştı. Eğer ürün yerleştirme olmasa, Hollywood bu derece yüksek bütçeli filmler çekemezdi.

Bir de geleceğe dair alıştırmalar var. Uzay Yolu’nun gelecek vizyonu veya Back The Future filminin gelecek kurgularından ders çıkarmalarımız olur. Ancak iki film var ki günümüz teknolojisinin son trendlerini orada bulmak mümkün olur: Mission Impossible (Görevimiz Tehlike) ve 007 James Bond serileri gibi.

Bu yıl da ikisi birlikte çıkış yaptı. Mi5 Rogue Nation ve 007 Spectre ile gişe rekorlarını kovalarken, markaları da yarıştırmaya girdiler. Peki, teknoloji gündemini 007 Spectre mi, Görevimiz Tehlike mi Yakalayacak?

Evet Hollywood, mesajlarını filmlerle vermeyi seviyor. Spectre’nin maliyeti 300 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Bir önceki Skyfall’ın neredeyse iki katı bir bütçeden bahsediyoruz.

Seri filmler olarak kabul edilen 007 James Bond ve Görevimiz Tehlike (Mission Imposible) filmlerini izlerken, küresel siyasi mesajlar seyrederken günümüz ve gelecek teknolojisine dair ürünleri de görüyoruz.

En son model otomobiller, akıllı telefonlar, ultra haberleşme metodları ve silahlar gibi. 007 James Bond serisinin yeni filmi Spectre’nin teaser videoları Mart ayında sunulmaya başlandı. Türkiye’de vizyona yeni girdi. Filmi seyretmeden bu yazıyı yazmak istedim. Seyrettikten sonra yazsaydım, filmi izlemeyenler için keyif kaçırıcı detayları da paylaşmış olabilirdim.

Görevimiz Tehlike’nin beşinci serisi olan Rouge Nation da temmuz ayında Amerika’da vizyona girdi.  İkisi arasındaki yarışı daha hatırlatma videolarında gördük. Spectre hatırlatma videoları dönmeye başlayınca, yine başrolünde Tom Cruise’un oynadığı Mi5 Rouge Nation hatırlatma videoları da alel acele YouTube’a yüklendi.

007 Spectre’nin çekimleri Londra, Mexico City, Fas ve Avusturya Alpleri’nde çekildi. Dört sene önce Dubai’deki Burç Halife Kulesi açılışının birkaç gün öncesinde oradaydım. Yanımdaki arkadaşıma sordum: Burada ilk olarak 007 James Bond filmi mi, yoksa Görevimiz Tehlike filmi mi çekilecek?

Ben tahminimde yanılmadım ve Görevimiz Tehlike’nin dördüncü serisi Hayalet Protokol’ün önemli sahneleri dünyanın en yüksek binasında çekildi. Bu yıl, her iki filmde de giyilebilir akıllı cihazlar, akıllı gözlükler, akıllı telefonlar, yüksek teknoloji sağlık cihazları ve en son şifre çözücü yazılımların kullanılacağını söyleyebilirim. Bana göre, bu yılın en büyük ürün yerleştirme filmi Spectre olacak.

Daniel Craig’ın başrolünü paylaştığı son üç 007 filminde, onunla özdeşleşen giydiği kazaklar var. Onun giydiği N.Peal kaşmir kazakları 300 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Filmlerdeki ürünlerin özel satışları oluyor. Koleksiyoncuların yanı sıra marka tutkunları için de önemli sayılıyor. Mesela Omega Seamaster 300 saati sınırlı sayıda üretildi ve satışa sunuldu.

spectre-1447071408

Onca akıllı saat rekabeti içinde niye Omega tercih edildiğini filmin yapımcılarına sormak lazım. Bir de markaların ne kadar cömert davrandığına bakılmalı.

Markaların filme aktardıkları bütçeler için farklı rakamlar telaffuz ediliyor. Mesela, Bond’un telefonu için Sony ile anlaşma yapıldı. Film ile eşdeğer zamanda lansmanı yapılan Sony Xperia Z5, Spectre’ye yerleşti. Bunun için verilen paranın 5 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

Sony ürünleri, önceki 007 Skyfall filminde de bolca kullanılmıştı. Sony, Spectre etkisini bakalım kullanabilecek mi? James Bond demek otomobil, tabanca ve aksesuar demektir. 007’nin vazgeçilmezi Aston Martin oluyor. Ancak bu sefer Jaguar ve Range Rover’lar da filme girmeyi başardı. Aston Martin DB10 özel olarak üretildi. Bu özel üretim için 17 milyon dolar harcandığı da söylentiler arasında. Bunun içinde filme yapılan destek de dahil edilmiş olabilir.

Ford şirketi de film için yeni Mustang’ını teklif etmişti. Ancak Mustang, yapımcılar tarafından kabul edilmedi. Ancak başka bir Ford yani Tom Ford, Craig’ın giyimleriyle filmde yer etmeyi başardı. Tabanca için geleneksel olarak kullanılan Walther’a rakip bir firma olan Heckler&Koch tercih edildi.

Eski 007 filmleri, yeni ürünler konusunda daha şaşırtıcı davranırdı. Artık filmin topyekûn heyecanı içinde yeni ürünler fark edilmiyor. Yine de trendleri bu filmlerle takip etmek mümkün oluyor. İyi seyirler…

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim