Kariyer

LinkedIn kurucularından Allen Blue’dan 3 Altın Öneri

Allen Blue

İş bulma süreci çoğu zaman korkutucudur. Titizlikle özgeçmişinizi tekrar tekrar okumak, ustalıkla ön yazı yazmaya çalışmak, doğru ilk izlenimi yaratma çabası, bunların hepsi kariyer değişikliği yolunda ilerleyen birçok kişinin stres kaynağıdır.

“ Kariyerinizde yeni adımlar atmak sandığınız kadar zor olmayabilir.” Allen Blue

LinkedIn kurucu ortaklarından Allen Blue’ ya göre kariyerinizi tamamen değiştirecek adımlardan korkmamak gerekiyor, çünkü  bu kritik karar yolunda ilerlemek aslında zannedilen kadar zor değil.

Allen Blue’nun  kendisi de kariyerinde büyük bir değişiklik yapmış, LinkedIn’in dünyasına adım atmadan kısa bir süre önce sahne prodüksiyonları için sahne ve aydınlatma sistemleri tasarımıyla uğraşmıştır. İşte bu denli bir kariyer değişikliğini gerçekleştirmiş ve başarıya ulaşmış Allen Blue’dan birkaç öneri:

  • Kariyer değişikliğinde kilit nokta diğer insanlardır.

Blue’ya göre bu değişim sırasında insanlar size yardım eder. Ve şuan bu konuda size yardım edebilecek insanları bulmalısınız. Ona göre önemli olan asıl kaynak çevrenizdeki insanlardır. Kişiler size yeni şeyler öğrenmenizde, yeni pozisyonlar keşfetmenizde yardımcı olur, aynı zamanda yeni alanda ilk işinizi bulmanızı sağlarlar.

  • Önceki deneyiminizde başarısız olmuş olmanız problem olmamalı

Blue geçiş aşamasında hiçbir fikri olmadığını, teknik bir meslekten iş dünyasına nasıl geçtiğini anlayamadığını belirtiyor. Ve Blue’ya göre aslında birçok LinkedIn çalışanı kendisinin nasıl LinkedIn dünyasına adım attığını bilmiyor.

Deneyerek öğrenmek başarılı olmak veya başarısız olup tekrar başlamak için birçok şansımız olduğunu söyleyen Allen Blue her zaman başarılı olunamayacağını fakat denemekten vazgeçilmemesi gerektiğini söylüyor. Geçmişte başarısız olmuş olunmasının, yeni adım atılan işi etkilememesi gerektiğini belirtiyor.

  • Şirketler farklı deneyimlere sahip kişilerden daha çok yarar sağlayabilir

Farklı alanlardan gelen kişiler, süper değerli çözümler üretebilirler diyen Blue; farklı geçmişe sahip, kişisel deneyimleri bulunan kişilerin şirketlere daha fazla yarar sağlayabileceğini çünkü farklı pozisyon ve görevlerden geldikleri için problemlere farklı açıdan çözüm getirebileceklerini belirtiyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim