Genel

Linkedin’de Büyük Tehdit! Milyonlarca Kişi Hedefte!

Özellikle iş dünyasına yönelik oluşturulan ve milyonlarca kullanıcıya sahip Linkedin’de büyük bir güvenlik açığının oluştuğu ve milyonlarca hesabın ele geçirildiği belirtildi.

Konu ile ilgili yabancı basında yer alan haberlere göre çalınan 117 milyon hesabın pek çoğunun satıldığı belirtilirken kullanıcıların bu konuda yapabileceği özel bir işlem de bulunmuyor. Bu bakımdan özellikle Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi mail servislerini kullanan ve bu servisler üzerinden sitede üyelik alarak sisteme giriş yapan kullanıcıların hesaplarının ele geçirildiği belirtilirken bu sorunu çözmek isteyenlere her platform için ayrı bir mail adresi kullanılması öneriliyor.

Kullanıcıların profillerine girebilmeleri halinde mutlaka güvenlik için tüm ayarları kontrol etmeleri ve şifre değişikliği yapmaları istenirken şu an oldukça ciddi bir kriz yaşanıyor. 117 milyon gibi oldukça yüksek bir kullanıcı sayısının bulunması sitedeki güvenlik duvarlarının hiçbir şekilde güvenlik sağlamadığını gösterirken bundan sonraki süreç içerisinde de kullanıcıları büyük bir tehlike bekliyor.

Aynı açık üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte çok daha fazla kişinin hesabının ele geçirilmesi mümkün olurken kullanıcıların şu anda yapabileceği herhangi bir işlemin bulunmaması da oldukça durumu zora sokuyor.

İş platformu olarak sosyal ağ projesi şeklinde hazırlanan ve kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gören Linkedin Türkiye’de de oldukça ilgi görüyor. Konuyla ilgili gündeme gelen haberlerde sitedeki bir açıktan yararlanan korsanların milyonlarca hesabı ele geçirdiği belirtilirken tahminlere göre 117 milyon hesabını güvenliği şu an tehdit altında.

kaynak:veteknoloji.net

Whatsapp İletişim