Genel

Marka değerinizi online topluluğunuz yoluyla nasıl artırabilirsiniz?

Günümüzde ticari faaliyet gösteren şirketlerin, müşterilerini memnun edebilmeleri ve marka sadakatini artırabilmeleri her zamankinden daha önemli. Bu nedenle dijital platformlarda oluşturulan online topluluklar, doğru kullanıldıklarında markalar için, kullanıcıların içerik oluşturduğu alanlara dönüşüyor. Bir markanın değerini artırabilmenin yolu da online topluluklar tarafından oluşturulan bu değerli içeriklerden geçiyor.
Ancak kontrolün hiç de kolay olmadığı sosyal ağlarda, müşteri topluluklarından markayla ilgili kötü eleştiri alma riski de bulunuyor. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının, hangi motivasyonlarla hangi siteyi tercih ettiğini bilmek de, nereye nasıl bir yatırım yapmak gerektiğini anlayabilmek adına son derece önemli. Peki, markanız için değerli bir online topluluk oluşturabilmek için neler yapabiliriz?

Markanızı destekleyecek kullanıcılarla iletişim

Online toplulukların içinde markanıza katkı yapabilecek ve dikkat çekebilecek kullanıcılar yer alabilir. Bu anlamda her sosyal medya platformu farklı bir grup kullanıcı yoğunluğuna sahip olabilir. Örneğin, Twitter’da çoğunlukla ünlüler ve sporcular bu konuda size yardımcı olabilecekken, Pinterest’te yaşam tarzı blogger’ları çoğunluğu oluştabilir. Bu topluluklar içerisinde markanızın gönüllü savunuculuğunu yapan kişileri bularak onlarla iletişime geçebilirsiniz. Böylece markanız için paylaşımlarda bulunmalarını ve içerik oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları

Birçok sosyal ağda; Twitter’daki ‘’promoted tweets’’ ya da Pinterest’teki ‘’promoted pins’’ gibi para ödeyerek kullanabildiğiniz ve sosyal medya içeriğinizi tamamlayan reklam programları bulunuyor. Pazarlama uzmanı olarak yapmanız gereken, bu reklamların sosyal medya pazarlamanızı desteklediğinden emin olmak.
Örneğin Twitter’da, ‘promoted tweets için ödeme yaptıysanız, markanızı belirlediğiniz anahtar kelimelerle ilişkilendirerek o kelimelerle yapılan aramalarda üst sıralarda görünen popüler tweet’lerinizin kullanıcılarınıza ulaştığından emin olabilirsiniz. Ayrıca markalar, yeni kullanıcılara ulaşmak için de promoted tweets kampanyasını kullanabilirler. Bu tarz reklam uygulamalarını kullanırken Facebook, Pinterest gibi platformlar için de benzer çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Faydalı içerik paylaşımı

Online topluluğunuza fayda sağlayacak içerikler paylaşmanız, bu topluluğu aktifleştirmenizi sağlayabilir. Bu anlamda içeriklerinizi hazırlarken; değer odaklı olmayı veya periyodik şekilde içerik paylaşmak gibi bir plan oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Sosyal medya platformlarının eğilimini belirlemek

dijital-pazarlama-sosyal-medya1
Sosyal medya platformları, kullanıcılara üye olmak için bazı avantajlar sunar. Twitter, ilgi alanlarınızla bağ kurmanıza yararken; Pinterest, hobi anlamında yapmak istediğiniz şeyleri keşfetmenizi sağlayabilir. Bu anlamda sosyal ağlardaki topluluklar da benzer eğilimler gösteren kişilerden oluşur. Marka ve pazarlama çalışmaları yapılmadan önce bu yönelimlerin doğru araştırılmasında ve içeriklerin bu çalışmalar paralelinde hazırlanmasında fayda var.
Bu konuda Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlar size kapsamlı bir analiz yapabilme şansı sunuyor. Bu analizleri değerlendirerek, hangi içeriğinizin daha fazla ilgi gördüğünü anlamak daha sonraki paylaşımlarınız için size doğru fikirler verebilir.

Kaynak : sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim