Adana Dijital Pazarlama Adana Sosyal Medya Genel Teknoloji Haberleri

Microsoft’tan İnanılmaz Detaylı Görüntüleme Özelliğine Sahip Hiper Kamera

Kameraların yapabildikleri gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor.

Amerika’nın en ünlü -ve muhtemelen en iyi- enstitüsü olan Massachusetts Institute of Technology (MIT), kısa bir süre önce duvarların arkasındaki nesneleri gösterebilen bir kamera geliştirmiş bizde detayları sizlere bu haberimizde aktarmıştık.

Şimdi ise yine efsane bir sisteme sahip kamera, yine Amerika tarafından geliştirilmiş durumda. Washington Üniversitesi’nde çalışmalar yapan Microsoft Araştırma Ekibi, insan gözünün göremeyeceği şekilde detaylı görebilen bir kamera geliştirdi.

Hyper Cam adı verilen süper kamara, hala geliştirilme aşamasında olsa da ciddi işler başarmakta. Örneğin kamera ile görüntülenen bir meyve, o kadar detaylı olarak görüntüleniyor ki kabuğunun altını bile görebiliyorsunuz. ”Hyperspecrtral görüntüleme” teknolojisine sahip kamera, bu özelliği sayesinde standart kameralarda olan kırmızı, yeşil ve mavi spektrumlarının dışında elektromanyetik spektrumlar da görüntüleyebiliyor.

Bahsettiğimiz gibi kamera hala geliştirilme aşamasında. Bu sebeple parlak ışığın olduğu ortamlarda istenilen verimi sağlayamıyor. Ancak araştırma ekibi kamerayı kısa süre içinde bu tarz sorunlarını çözerek seri üretime hazır hala getirecek.

Kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim