SEO (Search Engine Optimization)

Pazarlama kanallarınızı SEO İle daha iyi bütünleştirmenin 5 yolu

Pazarlama kanallarınızı SEO İle daha iyi bütünleştirmenin 5 yolu

Arama motoru optimizasyonu kaliteli kullanıcıları düzenli olarak sitenize çekmekte en gerekli pazarlama yöntemlerinden biridir ama maalesef bir çok pazarlamacı ve iş sahibi SEO’yu öncelikli bir çalışma olarak görmüyorlar.

Sizlere önerim SEO’yu bağımsız bir kanal olarak değil de diğer pazarlama çalışmalarınıza entegre olarak düşünmenizdir. Uzun ömürlü ve kaliteli sonuçlar elde etmeniz bütün çalışmalarınızın birbirini desteklemesiyle mümkün olacaktır.

SEO’nun yapamadığını size sunabilecek bir çok pazarlama kanalı bulunmaktadır, bu yüzden zaman, maliyet ve kaynaklarınızdan tasarruf etmek için tüm bunların entegre olarak kullanılması önemlidir.

Aşağıda sizlere SEO çalışmalarınızı diğer pazarlama kanallarınızla nasıl entegre edebileceğinize dair 5 yöntem sıralayacağım. Tabi ki bu yöntemler giriş aşamasında oldukça işe yarayacak öneriler, daha stratejik ve derin çalışmalar için bir SEO uzmanı ile çalışmanız oldukça önemli.

1-SEO dostu blog sitesi oluşturun

Bir çok iş kolu için blog, müşterilere yaptığınız işi anlatabileceğiniz bir kaynak niteliği taşımaktadır. Websiteniz içinde herhangi bir yerde konumlandıramadığınız, tekliflerinizle bağlantılı başlıkları barındırabilmesi sebebiyle blogu “içerik deposu” olarak tanımlamak gerekir.

Bir blog yazısı oluştururken, kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmanın yanında içeriklerinizin müşterilerinizin arama motorlarında aradığı anahtar kelimeleri içermesine de dikkat edin.

Uygun bir başlık, meta description, link, içerik, site içerisinde link yönlendirme ve daha fazlasını yapın. Bunları düzgün yaparsanız, blogunuzun hedef kitlenize eğitici içerikler vermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca arama motorlarının düzgün içeriğe yönlendirmesine de katkıda bulunuyorsunuz.

2-Sosyal medya SEO’nun yakıtı olabilir

Sosyal medya ve SEO önemli şekilde bağlantılıdır, bu yüzden sosyal aktivitelerin arama motorlarında çıkan sonuçları ne kadar fazla etkilediğini anlamamız önemlidir.

Hedef kitlenize ulaşmak ve onları tutmak için paylaştığınız her şeyin yaptığınız işle ilgili olmasına dikkat edin.

seo ornek

Bir çok firmayı arama motorlarında ismiyle aradığımızda genellikle websitesi veya sosyal ağlardaki profilleriyle karşılaşırız. Sosyal medya profillerinin müşterilerinizle ilk etkileşiminiz olduğunun farkındayız ve bunun müşteri üzerindeki izlenimi büyük ölçüde etkilediğini anlamalıyız.

3- PR senkronizasyonu ve SEO

PR takımınızın işiniz için daha fazla kapsama alanı oluşturduğunu ve şirketinizin görünen yüzünü oluşturması açısından PR girişimlerinizi hazırlarken link yapılandırma ve anahtar kelime seçimleri önemlidir.

İşinizin üreteceği linklerin bir çoğu zamanla etiketiniz olacak ve anasayfanızı yönlendirecek, ki bu da kesinlikle kötü bir şey değil.

Aynı zamanda, yönlendirilen sayfaların çeşitliliği ile ilgili düzenlemeler ve oluşturulan anahtar kelimeler üzerinde ufak bir çalışma yapmanız sizin için yararlı olacaktır. Çeşitlendirilmiş portföy bağlantıları kurmanızda ve arama motorlarında kaliteli bir sıralama yaratmanız açısından önemlidir.

4- 2015 için link building

Son yıllarda link building bariz bir şekilde değişti, ama değişmeyen bir şey var ki o da link building’in işletme fonksiyonlarına, bölümlerine ve pazarlama kanallarını büyük ölçüde etkilediğidir.

2015’teki link building’i öğrenmeye başlamak için öncelikle rakiplerinizin neler yaptığını ve websitenizdeki sayfalarınızın geçmişteki performanslarını analiz etmeniz gerekecek.

Bu araştırmaları kullanarak, nasıl içerik üretmeniz gerektiğini ve bu içeriklerin sosyal medyada nasıl yankı bulacağını tahmin edebiliriz.

5- İçerik pazarlamanızı optimize edin

Kitlenizin ilgisini çekebilmek için içerik üretmede en iyi yöntemlerden biri müşterilerinizin satış sürecinde ilk etkileşiminden sadık müşteri konumuna gelmesine kadar olan süreci iyi bir şekilde anlamaktır.

seo ornek2

İşletmeniz bu süreci anladıktan sonra müşterinin özel isteklerine cevap verebilecek içerikler üretmenin tam zamanıdır. Bunu da işinizle ilgili infografikler, videolar veya içerik üretmenin başka formlarıyla aktarabilirsiniz.

SEO çalışmalarınızı yaparken bu akışın her aşaması için farklı anahtar kelimeler tanımlamak gerekebilir. Potansiyel sorulara cevap verebilecek anahtar ifadeler kullanmanız ve hedef kitlenizin arama alışkanlıklarına uygun SEO çalışmaları yürütmeniz gerecektir.

Sizlerin de kullandığınız ve eklemek istediğiniz yöntemler var mıdır? Pazarlama çalışmalarını SEO ile nasıl daha bağlantılı hale getiriyorsunuz? Sonuçlarından memnun musunuz?

Kaynak : sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim