Dijital Pazarlama Genel

Pazarlama dünyasının bilmesi gereken Google servisleri

Pazarlama dünyasının bilmesi gereken 6 Google servisi

1,7 milyar kişinin internette arama yapmak için kullandığı arama motoru Google’ın sıradan bir arama motorundan görevinden daha fazlasını sunan birçok aracı var. Özellikle pazarlama alanında çalışanlardan tutun marklara kadar birçok alana yardımcı olacak servislerden bahsediyoruz.

İşinizde yardımcı olabilecek 6 Google servisi:

Google My Business

Google’da ücrtesiz reklam yapmak için kullanmanız gereken Google araçlarından biridir. Evet evet yanlış duymadınız, ücretsiz reklam. Tek yapmanız gereken Google My Business talep etmeniz.

1,7 milyar kişinin internette arama yapmak için kullandığı arama motoru Google’ın sıradan bir arama motorundan görevinden daha fazlasını sunan birçok aracı var. Özellikle pazarlama alanında çalışanlardan tutun marklara kadar birçok alana yardımcı olacak servislerden bahsediyoruz.  İşinizde yardımcı olabilecek 6 Google servisi:  Google My Business  Google’da ücrtesiz reklam yapmak için kullanmanız gereken Google araçlarından biridir. Evet evet yanlış duymadınız, ücretsiz reklam. Tek yapmanız gereken Google My Business talep etmeniz. Daha önce bu konuyu detaylı olarak paylaşmıştık.

Böylece sizin de işiniz Google aramalarında yerini bulur. Local işyerleri için aşağıdaki resimde etrafını kırmızı ile kapattağımız yerden de görebileceğiniz gibi aramalarda arandığınız zaman nasıl göründüğünü göstermektedir. Eğer hala Google My Business ile sizde kendi yerinizi Google’a koymadıysanız acele edin.

google my business listelemesi

Google+ Business sayfası

Evet, Türkiye’de hatta dünyada çok fazla tutmamış bir sosyal ağ. Ama işin içinde Google olduğu zaman SEO kriterleri devreye giriyor ve bulunmanızın faydalı olduğunu görüyorsunuz. Eğer global değil de küçük yerel bir işletme iseniz yapmanız gereken önce Google My business ile kendi yerinizi almak daha sonra ise Google+ sayfası ile alanınızı genişletmek. Böylece arama sonuçlarında çok daha iyi şekilde yer alabilirsiniz.

google plus my business

 

Eğer sizin müşteri kitleniz veya takipçi kitleniz Google+ kullanan bir kitle ise websayfnıza Google +1 paylaşım butonu ekleyerek daha fazla kişiye yayılmasını sağlayabilirsiniz. Google sosyla etkileşimleri dikkate alır ve sizleri aramalarda ön sıralara koyar.

Google Web Yöneticisi araçları

Websitenizin Google’ın gözünde nasıl göründüğünü ve nasıl daha sağlıklı kılınabileceğini sağlamak için kullanmanız gereken araçtır. Tek yapmanız gereken Google webmaster araçları hesabı açmanız. Bu sayede websitenizde var olan hataları gösterecek ve nasıl daha iyi bir trafik almanız için neler yapmanız gerektiğine dair ipuçları verecektir.

Google AdWords

Eğer organik bir kitle elde etmek ve Google aramalarında üst sıralara tırmanmak istiyorsanız (SEO Çalışmalarıyla organik sıralamada yükselirsiniz, AdWords çalışması ile de ödemeli olarak yükselirsiniz) AdWords işinizi görür. Tıklama başına ödeme ile hedef kitlenize uygun kelimeleri kullanarak Google aramalarında fark yaratıp ön sıralara tırmanabilirisiniz. Emin olun Adwords ile ilk sırada yer almak da sadece paranızla alakalı bir şey değil, orada da büyük bir savaş var. Harcamalarınız rakipleriniz ödediği paraya göre değişebilir. Ama sonuç olarak siz tıklamaya göre harcama yapacaksınız.

Unutulmamalıdır ki AdWords çok pahalı bir hala alabiliyor. Tek yapmanız gereken hangi anahtar kelimelerin size kaliteli bir trafik sağlayacağını tespit etmek ve acele etmek.

Google Analytics

Kaç kişinin sitenize geldiğini kaç kişinin gittiğini, kaç dakika sitede kaldıklarını ve buna benzer birçok veriye sahip olmanıza yardımcı olur Google Analytics. Bu güzel araç tabi ki ücretsizdir. Bu uygulama sayesinde kitlenizi daha iyi tespit etme ve ihtiyaçlarına göre kendinizi güncelleyebilirsiniz.

google analytics

YouTube

Evet, Youtube, 2006 yılında bu yana Google ürünü olarak piyasada. Her gün milyonlarca insanın girdiği milyarlarca video izlediği bir alanı pazarlamacıların görmezden gelmesi mümkün değildir. Bu yüzden kendi işiniz için hemen bir Youtube kanalı oluşturup videolarınızı oradan da paylaşmanız gerekir. Bu arada bilmiyorsanız tekrar hatırlatalım, Youtube, dünyanın en büyük 2. arama motorudur ve insanlar Youtube’da da her şeyi aratıyorlar.

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim