Genel

Sosyal medyada ne zaman gönderi yayınlamalı?

Sosyal medyada ne zaman gönderi yayınlamalı

Harika bir içeriği hazırladıktan sonra ilgili sosyal kanallara gönderip sonuçları görmek isteriz. Ancak yalnızca içerikleri ‘göndermek’ yeterli oluyor mu?

Şöyle düşünün: Sosyal medyada vakit geçiren hedef kitleniz, sosyal medyayı günün her aralığında vaktini eşit olarak mı geçiriyor? Tabii ki hayır. Hiç kimse ve hiçbir mecra birbirine benzemiyor. Bazı günler ve hatta saatlerde bazı sosyal ağların trafiği daha yoğun olabiliyor. Eğer bu trafik bilgisine hakim olabilirseniz, en yüksek etkileşimi almanızın muhtemel olduğu zamanlarda içeriğinizi paylaşarak daha fazla etkileşim sağlayabilirsiniz.

1. Facebook

Facebook’ta gönderi yayınlamak için en uygun günler: Perşembe ve cuma. Pazartesiden çarşambaya paylaşılan içeriklerin etkileşim oranı, ortalamanın yüzde 3,5’un altına iniyor. Cuma günleri ‘Mutluluk İndeksi’ yüzde 10 artıyor. 13:00’te yapılan paylaşımlar en çok paylaşımı alırken, 15:00’te yapılan paylaşımlar en çok tıklamayı alıyor. Facebook istatistiklerini kullanarak kendi sayfanıza ait spesifik zamanları görmeniz mümkün.

2. Twitter

Twitter’da son tüketiciye hitap eden markalar için en iyi günler çarşamba, cumartesi ve pazar olarak görülüyor. Bu, şirketlere hizmet veren markalar için hafta içi ile sınırlı kalıyor. Saat 12:00 ve 18:00, en yüksek tıklama oranlarına sahipken, saat 17:00 ise en çok RT yapılan saatler olarak görülüyor.

3. LinkedIn

Gönderi yayınlamak için en iyi saatler Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri olarak görülüyor. Saat 10:00 – 11:00 aralığı en yüksek paylaşım ve tıklamaların alındığı saat olarak görülüyor.

4. Pinterest

Pinterest’te en ideal gün Cumartesi olarak ölçümlenmiş. Saat 20:00 – 23:00 arası ise ideal saatler olarak gözlemleniyor. SEJ’in araştırmasına göre saat 21:00’e doğru Pinterest kullanımı en yoğun seviyeye ulaşıyor. Moda ve perakende sektörleri içinse en ideal pinleme zamanı Cuma günleri saat 15:00.

5. Instagram

Fotoğraf paylaşmak için en ideal gün Pazartesi olarak görülüyor. Saatlerde ise saat 15:00 – 16:00 arası en ideal zaman.

6. Google+

Google+’ta gönderi yayınlamak için en ideal zaman hafta içi. Saat tarafında ise 09:00 – 11:00 arası ideal olarak ölçümlenmiş. Medya sektörü içinse en ideal gün ve saat Çarşamba günleri 09:00 olarak görülmüş.

Kaynak : sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim