Genel

Tasarımcıların Bilmesi Gereken 5 İpucu

Daima Egzersiz

Uzun yıllardır tasarım yapıyorum ancak hala boş kaldığım zamanlarda kullandığım mouse soğumasın diye(!) tasarım egzersizleri yaparım. Bunu tanıdığım herkese de tavsiye ederim. Zira bir konuda uzmanlaşmak için yapmanız gereken yenilikleri takip etmenin yanı sıra düzenli tekrarlar ve daha iyisini yapabilmek için gösterilen çaba.

Üstelik bu çalışmalarda avantajınız projelerin özelliklerine göre kısıtlı kalan yaratıcılığınızı kullanma şansına sahip olmanız. Böylelikle portföyünüze de harika örnekler ekleyebilirsiniz.

Tutku ve Coşku Sizi Yükseğe Taşır

Sadece tasarımcılık değil yaptığınız her işe tutku ile bağlanın ve coşku ile yapın. Bu zor patikaları aşmanız konusunda mental olarak en büyük yardımcınız olacak şüphesiz. Pozitif kalmaya bakın, sonuçta estetik değeri olan işler üretiyorsunuz. Bu şekilde davranmak sizi daha iyi bir sanatçı yapar, iyi bir iş ahlakı ve güçlü bir karakter oluşturur.

Bloke Olmamak Sizin Elinizde

Tasarımcıların sıklıkla yaşadığı bloke sorunu hakkında sizlere sıkça söz etmiştim. Yeni düşünce ve fikirler üretirken tıkanıp kalmayı bir seçenek olarak görmeyin. Aksine yeni fikirler üretmek için yeni teknikler öğrenmeye çalışın. İnsanlar genelde fikirleri istem dışı üretirler. Bunu biraz organize edebilirseniz, yeni ve heyecanlı fikirler üreterek projelerinizi tatlandırabilirsiniz.

Yeni Fikirler İçin Alan Açın

Eşsiz fikirler bulduğunuzda bunlar size “Gökten zembille inmiş gibi!” gelir. Oysa işin aslı bu fikirler aslında; biriktirdiğiniz tecrübe, deneyim, farklı şartlar altında ürettiğiniz projelerin sentezi sonucunda  ortaya çıkar. Kısaca ilham ve fikirler size gelmez, aslında siz onlara gidersiniz.

Odak Noktanız Odaklanmak Olsun

Bir tasarımcı olarak projelerinizde neyi nasıl yapmak istediğinizi biliyor, kendinize bir çalışma yolu çizdiyseniz geriye tek kalan işinize odaklanarak en iyisini ortaya çıkarmak. Uzun lafın kısası olmak istediğiniz tasarımcı olmak için odaklanın ve çok çalışın.

Whatsapp İletişim