Genel Teknoloji Haberleri

Tatilde Ay’a Mı Gidiyoruz? Avrupa Uzay Ajansı, Ay’da Turistik Amaçlı Köy Kuruyor!

Tatilde Ay'a Mı Gidiyoruz? Avrupa Uzay Ajansı, Ay'da Turistik Amaçlı Köy Kuruyor!
Henüz başka gezegenlere yerleşemedik ancak turistik bir gezi fena fikir sayılmaz. Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın Ay’a kuracağı köy ile gelecek tatillerinizi dünya dışında geçirebilirsiniz.

Dünya çapındaki uzay çalışmalarında Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’dan sonra adı en sık duyulan bir başka kuruluş da Avrupa Uzay AjansıESA. Birçok alanda araştırma, uygulama ve projeyi hayata geçiren ESA’nın yeni hedefi ise Ay üzerinde bir köy inşaa etmek. Avrupalı devletler tarafından desteklenen kuruluş, bu konudaki hazırlıklarına ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

 3D Videosu Yayınlandı!

Konu ile ilgili CNN International’a konuşan ESA BaşkanıJohann-Dietrich Woerner, kurulması planlanan köyün birçok amaca yönelik olacağını belirtiyor. Proje hayata geçerse, Ay köyü başta bilimsel çalışmalar olmak üzere, iş, turistik amaçlar ve madencilik çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Köyün 3D videosu da ESA tarafından yayınlamış durumda. Mimari olarak birleşik yapılardan oluşan köydeki tüm binaların birbirleriyle bağlantısı bulunuyor.

 Ay Köyü Ne Zaman Geliyor!

Köy projesinin ne zaman hayata geçeceği ise şu an belirsiz. ESA Başkanı, Ay’da kurulacak köyün hali hazırda kullanımda olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yerini alabilceğini belirtiyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun kullanım ömrünün 2024 yılında sona ereceği düşünüldüğünde, ESA’nın köy projesinin çok uzak olmadığını söyleyebiliriz.

kaynak:webtekno
Whatsapp İletişim